Reklama

Dwa kółka na jesień, zimę, na… co dzień

Opublikowano:
Autor:

Dwa kółka na jesień, zimę, na… co dzień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jazda rowerem z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Do tego stopnia, że w większości przypadków rower staje się „ członkiem rodziny”. Zaczyna zastępować samochód, bo czasem szybciej i na pewno zdrowo. Jak zatem zadbać o jego kondycję w sezonie jesienno – zimowym, by na wiosnę cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

 

Nie chcemy się rozstawać

Pogoda jesienią, czy zimą często sprzyja aktywności fizycznej. Dlatego większość miłośników dwóch kółek niechętnie rozstaje się ze swoim rowerem. Chce go przechowywać tak żeby zawsze był pod ręką, ale nie zajmował zbyt dużo przestrzeni. Jednocześnie był „bezpieczny”, nie narażony na uszkodzenia i nie stanowił łakomego kąska dla złodzieja. Więc raczej na dłużej nie zostawiajmy go na klatkach schodowych, w piwnicach, czy niskich tarasach lub balkonach, które są szczególnie narażone na kradzieże. Oprócz tego rowery „ nie lubią wilgoci” wpływa ona bardzo niekorzystnie na stan techniczny jednośladu.

Nawet jeśli zajmujemy mieszkanie o niewielkim metrażu przy pomocy odpowiednich uchwytów możemy rower odpowiednio zamocować np. powiesić na ścianie. Pamiętajmy jednak o tym by odpowiednio zabezpieczyć podłogę i ścianę ( można ją pomalować farbą zmywalną albo położyć odpowiednią tapetę) przed zabrudzeniami, których nie brakuje w przypadku aktywnych cyklistów. Jeżeli mamy naprawdę mały metraż i liczy się każdy centymetr to możemy rower przechowywać nawet pionowo, wieszając go wysoko na ścianie lub nawet na suficie.Nowoczesne rowery są coraz lżejsze, dlatego nie powinno to stanowić problemu. Natomiast ważne jest by odpowiednio dobrać uchwyt, który zapewni komfort i bezpieczeństwo.

Odjechany design

Jeśli nie możesz w danej chwili czegoś zmienić, to próbuj wykorzystać pozornie słabe strony i zrób z nich atuty. Tak jest w przypadku roweru w naprawdę małym mieszkaniu, kiedy nie mamy go gdzie schować to…wyeksponujmy tak by stał się elementem wystroju wnętrza. Możemy wieszając rower na specjalnych hakach i uchwytach zadbać o jego ciekawą oprawę, aranżując np. ścianę tworząc na niej wzory dopasowane do roweru albo utrzymać ją w „loftowym”(https://www.homebook.pl/inspiracje/hol-przedpokoj/opcje-dekoracja-scian-cegla) stylu i wyłożyć cegłą. Czysty rower może służyć jako nietypowy wieszak do torebek, kurtek, szali jako pomysłowa forma garderoby. W tej kwestii tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia i typ roweru np. tzw. miejski z koszyczkiem jest świetną alternatywą na „ten tegesy”, które zawsze chcemy gdzieś umieścić, bo się przydadzą, miejscem na rękawiczki – mające to do siebie, że bardzo często się gubią i to najczęściej nie parami, a w chłodne dni są wręcz niezbędne. Koszyk na nieprzeczytaną prasę, ulotki reklamowe do przejrzenia „ na później”...lub na książki, które już po terminie trzeba oddać do biblioteki.


Rowery, rowerki…

Dla wszystkich miłośników rowerowego szaleństwa, posiadanie dwóch kółek jest po prostu czymś oczywistym Więc jeśli rodzina się rozrasta, przybywają pociechy, to kolejnym działaniem po zmianie mieszkania na większe albo na dom na przykład, jest obdarowanie dzieci odpowiednimi dla nich rowerami, by cała rodzina mogła cieszyć się wspólnie spędzonym czasem na rowerowych wycieczkach.

Wtedy rowery, rowerki najczęściej znajdują swoje miejsce w garażach, skąd bezproblemowo i bezpiecznie można je szybko wyjąć lub zapakować do samochodu na dalsza wyprawę. Wystarczy wszystko tylko odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, pamiętając także o wygodzie, by nie trzeba było za każdym razem wyjeżdżać samochodem jeśli chcemy tylko wyjąć rower. Dzięki specjalnym uchwytom powiesimy go tak żeby nie przeszkadzał, ale także żebyśmy nie musieli się specjalnie namęczyć zdejmując go. Możemy na przykład wykorzystać takie wieszaki rowerowe, które wspomagają wieszanie roweru. Mechanizm sam wciąga rower na górę, dzięki temu umieszczenie nawet cięższego jednośladu nie będzie problemem. Możemy także w celu zaoszczędzenia miejsca zastosować uchwyt, który nie tylko ułatwia podnoszenie roweru, ale obraca się w osi pionowej i dzięki temu możemy bezpiecznie powieszone rowery i rowerki umieścić bardzo blisko ściany. Odpowiednie umocowanie rowerów ułatwia dostęp do nich, bez względu na płeć, ale także pozwala zaoszczędzić miejsce w garażu.

Trzeba dbać o kondycję

Żeby móc tak naprawdę korzystać z uroków jazdy rowerem, mieć z tego frajdę, ale także zagwarantowane bezpieczeństwo trzeba zadbać o kondycję … nie tylko rowerzysty. Stan techniczny jest niezwykle istotny. Eksploatacja sprzętu wiąże się także z jego z zużyciem, dlatego warto przejrzeć dokładnie nasz rower, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest bardziej narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeśli zamierzamy „schować” rower na zimę, warto go porządnie przeserwisować i dobrze jest to zrobić u profesjonalisty, który podejdzie do tematu kompleksowo. Po pierwsze dlatego, że nie zawsze mamy czas i miejsce na rowerowe zabiegi pielęgnacyjne, a po drugie może nam po prostu brakować wiedzy i doświadczenia w tym temacie, samochodu tez przecież nie serwisujemy sami. A od stanu technicznego pojazdu zależy bezpieczeństwo nasze, ale także wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Po sezonie trzeba na pewno dokładnie wyczyścić rower (może na nim zalegać błoto)i go wysuszyć. To akurat nie jest skomplikowana czynność, ale wymaga miejsca. Następnie konserwacja łańcucha, regulacja przerzutek: przedniej i tylnej, regulacja hamulców oraz koniecznie sprawdzenie stanu technicznego linek: hamulcowej i od przerzutek. Niby czynności proste, ale od nich zależy bezpieczeństwo, a często i życie ludzi, więc oddajmy rower w dobre ręce profesjonalisty i po kłopocie. Pozostaje tylko czekać na odpowiednią pogodę i cieszyć się jazdą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE