Reklama

Dużo więcej zapłacimy za śmieci od stycznia 2020 roku. Znamy stawki

Opublikowano: czw, 17 paź 2019 15:15
Autor:

Dużo więcej zapłacimy za śmieci od stycznia 2020 roku. Znamy stawki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Wzrastają stawki za odbiór odpadów od mieszkańców w gminach, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego: Gostyń, Krobia, Pogorzela, Poniec i Pępowo. Od 1 stycznia 2020 r. właściciele posesji będą płacić miesięcznie 24 zł/ od osoby zamieszkującej za odbiór odpadów. Decyzję podjęło Zgromadzenie Członków Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL) na wczorajszym posiedzeniu.

- Rynek odpadowy bardzo drożeje, firmy przedstawiają nam bardzo wysokie oferty i nie jesteśmy w stanie utrzymać takich stawek, jakie mamy obecnie - usprawiedliwiał decyzję zgromadzenia członków Robert Lewusz, kierownik referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. - Stawka nie została ustalona od razu, odbyło się kilka spotkań roboczych, na których analizowaliśmy propozycje, jakiej wysokości ma być opłata. Ona początkowo była jeszcze wyższa, wynosiła 30 zł. Wynikała z ofert złożonych w przetargach przez firmy zajmujące się wywozem odpadów, ze zmian przepisów, które weszły w życie we wrześniu 2019 roku - dodał.

Przypomnijmy - nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza możliwość stosowania wysokich opłat za odpady zmieszane. Ma to obywateli zmobilizować do segregacji. Nie będzie nam się opłacało wrzucać do kubła wszystkiego, co popadnie.
    Obecnie w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mamy wybór - możemy zadeklarować segregację śmieci i mieć obniżoną stawkę, albo wrzucać do jednego kubła wszystko i za odbiór zmieszanych odpadów płacić więcej. Po zmianach przepisów, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. obywatele nie mają już wyboru - będą mieli obowiązek segregować odpady. Ci, którzy nie będą tego robić, muszą liczyć się z dużo wyższymi opłatami. Ustawa dopuszczała ustalenie opłaty od dwóch do czterech razy wyższej niż ustalona przez Związek czy gminę stawka.
Po wczorajszych obradach zgromadzenia członków KZGRL okazuje się, że właściciele posesji, u których pracownicy KZGRL stwierdzą brak segregacji odpadów, zapłacą wyższą stawkę, niż ustalona.

- Wyższa opłata jest pewną formą kary za nieposegregowanie odpadów - zaznaczył kierownik. - Wybraliśmy najniższą możliwą opłatę jako karę, bo dwa razy wyższą. Mogliśmy zrobić cztery razy wyższą, co dopuszcza ustawodawca - dodał. 

 

Co spowodowało, że zapłacimy 24 zł od osoby za odbiór odpadów a nie 30 zł, jak wcześniej zapowiadano? 

Jaką miesięczną „karę” - stawkę nałożono na właścicieli posesji, którzy będą wciąż oddawać śmieci zmieszane (co od 1 stycznia będzie już niedozwolone)?

Jakie dodatkowe kubły będziey musieli wystawiać przed posesją? - CZYTAJ TUTAJ

Jak od nowego roku będą musieli poradzić sobie właściciele nieruchomości niezamieszkałych(firmy, przedsiębiorstwa) - o tym już w najbliższym numerze „Życia Gostynia”
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE