reklama

Co wspólnego ma burmistrz Borku Wlkp. z dorodną krową i pysznie wyglądającym tortem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co wspólnego ma burmistrz Borku Wlkp. z dorodną krową i pysznie wyglądającym tortem? - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTrzysegmentowy, smakowicie wyglądający tort, mleczna krowa z cielakiem, herb boreckiej gminy z burmistrzem w łodzi - to tylko niektóre z „witaczy”, jakie od kilku dni stoją w boreckiej gminie. Borek obchodzi 630-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji realizowany jest program imprez i zadań jubileuszowych.
reklama

- Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie ponad 80 imprez do końca 2022 roku. To duże przedsięwzięcie, które będziemy realizować w roku jubileuszowym. Imprezy i konkurencje mają umocnić i zintegrować społeczność gminy. To największe wydarzenie na przestrzeni lat. Gramy do jednej bramki, nie ma jednego organizatora. Żadna instytucja z kilkoma pracownikami nie jest w stanie, chociażby bardzo chciała, zrealizować tak dużego zadania. Zawsze powtarzam, że ośrodek kultury koordynuje różne działania, a wszyscy je współorganizujemy - mówi Justyna Chojnacka, dyrektorka MGOK w Borku.

W ramach obchodów jubileuszu, trwa w gminie Borek Wlkp. „Sołtysiada” - turniej wsi zorganizowany pod patronatem burmistrza, do którego zgłosiło się 10 sołectw z gminy. Postawienie witaczy to kolejna konkurencja, która odbyła się w jego ramach. Każda z miejscowości rywalizującej w "Sołtysiadzie" miała za zadanie wykonanie symbolicznej wystawy, witacza, który oddawałby charakter sołectwa. 

reklama

Nietypowe witacze we wsiach gminy Borek Wlkp.

W zmaganiach związanych z przygotowaniem witacza chodziło o aktywizację mieszkańców do wspólnego, kreatywnego działania wokół wydarzeń związanych z obchodami roku jubileuszowego w Borku Wlkp. i wyłonienie najbardziej pomysłowej instalacji. 

Mieszkańcy wykazali się oryginalnymi pomysłami, kreatywnością i poczuciem humoru. W rezultacie na wsiach powstały artystyczne dzieła - niektóre dopieszczone, „wyśrubowane”, rzucające się w oczy. Witacze mieszkańcy wsi oraz Borku Wlkp. wykonywali  na własny koszt i z własnych materiałów. Można było wykorzystywać materiały recyklingowe, słomę, owoce, warzywa, kwiaty.

Wystawka powinna informować o obchodach 630-lecia nadania praw miejskich oraz zawierać nazwę wsi. Wśród materiałów, z których wykonano „witacze” dominowała słoma. Sołectwo „Bukownica” wykorzystało kamień, a  w Karolewie - gdzie witacz znajduje się przy remizie OSP -  na balotach zawisły węże strażackie. W jednej z wiosek ustawiono herb Borku Wlkp., gdzie w łodzi umieszczono burmistrza Marka Rożka. W Cielmicach pokazano dorodną krowę z cielaczkiem, a w Strumianach młodych rolników, otwartych na nowoczesne rozwiązania techniczne, korzystających z udogodnień, jakie daje internet (klawiatura komputerowa wśród snopków słomy), którzy jednak nie zapomnieli o przodkach, gdyż mieszkają z babcią. Po przeciwnej stronie budynku MGOK w Borku stanął tort urodzinowy (630. urodziny miasta), wykonany z opon.

reklama

- Jubileusz super sprawa - dla wszystkich dobra zabawa - głosi hasło na witaczu w  Studziannie.

Łatwo zauważyć, że we wszystkich miejscowościach, biorących udział w "Sołtysiadzie" mieszkańcy rywalizację traktują, jak dobrą zabawę. 

13 maja poznamy pierwsze wyniki "Sołtysiady" w gminie Borek Wlkp.

W rezultacie w wioskach powstały oryginalne ozdoby, które przed majowym weekendem były oceniane przez specjalną komisję, pracującą w plenerze. Przez dwa dni 15-osobowy zespół zlożony z 10 przedstawicieli danego sołectwa oraz 5 członków wyznaczonych przez organizatorów, oglądał dzieła mieszkańców poszczególnych sołectw. Przewodniczącą jury jest Marta Chojak z MGOK w Borku. Informuje, że na decyzję komisji oceniającej będzie miał wpływ ogólny wyraz przygotowanego witacza, a także aspekt informacyjny, artystyczny oraz trwałość wykonanego dzieła. 

reklama

Wyniki pracy komisji (zarówno konkurencji dotyczącej wielkanocnych stołów, jak i witaczy) podane zostaną podczas spotkania 13 maja 2022 r. Wtedy powstanie pierwszy ranking sołectw, biorących udział w turnieju.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama