W gronie zaproszonych gości najważniejsze były kobiety. Byli też panowie – włodarze gminy i powiatu oraz kierownicy instytucji, które dbają o seniorów z gminy Gostyń, organizując im wolny czas, a także opiekę.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu uraczył obecnych „złotymi myślami” na temat kobiet.
- Przytoczę 3 cytaty 3 osób z różnych profesji, z którymi naprawdę nie sposób się nie zgodzić - powiedział Mirosław Żywicki.
Seniorki z Gostynia dowiedziały się chociażby, co o kobietach myślał Napoleon Bonaparte, francuski mąż stanu:
„Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga - skarbem”.
Zatem warto mieć dwie kobiety...?
Burmistrz Jerzy Kulak do kobiet
Z kolei burmistrz Gostynia, Jerzy Kulak jak co roku spotkanie z seniorami wykorzystał jako okazję do przekazania ważnych i aktualnych gminnych informacji „na gorąco”.
- Jak wiecie, zbliżamy się do okresu wyborczego. Celowo nie będę państwu o tym mówił. Pewnie już macie dosyć tych twarzy, które was obserwują z różnych plakatów wyborczych. Zostawmy to na boku (...) – rozpoczął Jerzy Kulak. – Dzisiaj chcę powiedzieć o samym Gostyniu, bo Gostyń to piękne i wyjątkowe miasto. Moja teza dzisiaj jest taka, że Gostyń jest kobietą: wyjątkową, piękną, oszczędną, zadbaną. Jest miastem, w którym dobrze się żyje – stwierdził burmistrz.
Mówił o gminnych wydarzeniach z ostatnich tygodni, którymi sam żyje oraz o zrealizowanych lub planowanych w przyszłości inwestycjach. Powiedział też o samorządowym osiągnięciu, z którego jest bardzo dumny – oddłużeniu gminy Gostyń, którego władze wraz z radnymi dokonali w ciągu ostatnich 7 lat.
- Wyznaczyliśmy sobie z radnymi cel, który wówczas wydawał się niemożliwy do zrealizowania, wręcz absurdalny. Stwierdziliśmy, że oddłużymy gminę Gostyń, doprowadzimy do tego, że nie będzie miała żadnego długu. Przez te 7 lat mieliśmy do czynienia z wieloma problemami, które należało pokonać: z ogólnoświatową pandemią, z wybuchem wojny, z uchodźcami z Ukrainy, ale dzięki dobrym, optymalnym decyzjom rady miejskiej, dzięki współpracy z radnymi doprowadziliśmy do tego, że tydzień temu podpisałem ostatni przelew za milion złotych i Gostyń nie ma żadnych długów – pochwalił się Jerzy Kulak.
Włodarz gostyńskiej gminy zdradził szczegóły zazieleniania miasta, skupiajac się na dwóch miejscach – mówił o rewitalizacji terenu wokół stawu na Pożegowie, a także o modernizacji Góry Zamkowej, szczególnie terenu dookoła.
- Możecie się państwo spodziewać, że w ciągu kilku – kilkunastu najbliższych miesięcy do wszystkich zaplanowanych punktów zielonych w mieście, dodamy też samą Górę Zamkową. Wspaniale zmieni się tam przestrzeń – poinformował seniorów Jerzy Kulak.
Po przemówieniu wraz z przewodniczącym rady miejskiej wyruszył w stronę pań z koszem pełnym kolorowych „wiecznych” kwiatów - wyjątkowych, gdyż wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu.
- Wykonali fantastyczną pracę. Widać w tym serce i miłość do tego wszystkiego, co robią i do życia - zaznaczył Mirosław Żywicki.
Starosta Robert Marcinkowski do kobiet
- To podsumowanie jest swego rodzaju ukoronowaniem wspólnej drogi. Państwo bardzo często odwiedzali mnie osobiście, czy to telefonowali, zgłaszając różnego rodzaju wnioski i postulaty, zawsze staraliśmy się reagować. Myślę, że ta kadencja, która właśnie dobiega końca jest dowodem dobrej współpracy samorządu z mieszkańcami. Chcę państwu za to podziękować - powiedział starosta.
Podobnie, jak burmistrz, gostyński starosta „zajrzał do powiatowej kiesy”.
- Chcę powiedzieć, że w ciągu 5 lat zainwestowaliśmy w powiecie 157 milionów złotych, a budżet kończymy z plusem w wysokości 4 milionów złotych. Można więc powiedzieć, że pod względem finansowym jest to wyjątkowy wynik i bardzo udany - mówił Robert Marcinkowski.
Nawiązując do wykonanych zadań i inwestycji, włodarz powiatu zapowiedział, że już w 2025 roku powinniśmy jechać nową, 17-kilometrową obwodnicą. Wspomniał o realizowanej właśnie przebudowie drogi w Brzeziu. Zachęcając seniorów do tego, by inwestowali w swoje zdrowie, poinformował o nowym sprzęcie, jaki samorząd powiatu gostyńskiego zakupił dla gostyńskiego szpitala za ponad 5 mln zł. Padły też istotne informacje, związane z badaniami.
- Między innymi od pań słyszałem potrzebę zakupu nowego mammografu. Taki został zakupiony, już działa. Zachęcam do tego, by korzystać z badań, które są bezpłatne. W przypadku pań do 74. roku życia nie potrzeba skierowania, a w przypadku pań powyżej tego wieku wystarczy skierowanie, żeby takie bezpłatne badanie przeprowadzić - mówił starosta Marcinkowski.
Pochwalił się, mówiąc, że w jego domu jest 80% kobiet, co nie jest łatwe.
- Dla równowagi mam tylko królika - płci męskiej. Ale kiedy zrobiłem sobie analizę wśród naszych szefów jednostek organizacyjnych powiatu - wychodzi, że na 17 jednostek, aż w 13 na czele stoją kobiety. To pokazuje, że kobiety są nie tylko miłością i łagodnością, ale także siłą. Powiedzenie, że kobiety rządzą światem odnosi się także do naszego powiatu - zauważył Robert Marcinkowski.
Po przemówieniach przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie seniorzy obejrzeli występy sekcji tanecznych ze szkoły tańca „Anima” w Gostyniu. Następnie gości zabawiał zespół wokalny „Mały Dzwon”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.