60-lecie KGW Chwałkowo. Koło powstało z powodu... kurcząt
Dzięki dokumentom, ale przede wszystkim doskonałej pamięci Teresy Kawczyńskiej, jedynej żyjącej uczestniczce zebrania założycielskiego Koła Gospodyń Wiejskich w Chwałkowie, nadal istnieje żywy przekaz tamtych wydarzeń. Chwałkowskie gospodynie mogą dowiedzieć się "z pierwszej ręki", jak to się zaczęło?
- Główną inicjatorką tego przedsięwzięcia była Leokadia Chuda, która od dłuższego czasu dążyła właśnie do założenia koła. Zaprosiła do nas powiatową panią instruktor od kół gospodyń wiejskich z Gostynia, koleżankę Helenę Strojanowską. Mróz siarczysty wtedy był, śniegu po kolana, ale pani instruktor jakoś dotarła do Chwałkowa. Przywiózł ją kierowca z powiatu służbowym samochodem, a działo się to wszystko 19 stycznia 1965 roku - wracała podczas jubileuszu swojego KGW pamięcią 60 lat wstecz Teresa Kawczyńska.
Powód dla założenia koła był prosty: chwałkowskie gospodynie zrzeszone w kole mogły liczyć na przydział większej liczby kurcząt niż występując indywidualnie.
Zebranie założycielskiej KGW Chwałkowo odbyło się w domu państwa Wieczorków, a oprócz przyszłych członkiń uczestniczyli w nim także: urzędujący wtedy sołtys Józef Woźny, prezes kółka rolniczego Stanisław Błażejczyk oraz agronom gromadzki Stanisław Branicki.
- Pani instruktor zapoznała nas z przepisami, na czym ma polegać działalność organizacji, po czym przystąpiłyśmy do wyboru zarządu - wspominała T. Kawczyńska.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJECIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
60-lecie KGW Chwałkowo
Pierwszą przewodniczącą nie została jednak inicjatorka założenia koła, która wolała zostać "trochę w cieniu".Pierwszy zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Chwałkowie tworzyły:
- Stanisława Paszkowiak - przewodnicząca
- Leokadia Chuda - zastępczyni
- Zofia Chuda - skarbnik
- Teresa Kawczyńska - sekretarz
Dziarska niemal 80-letnia pierwsza sekretarz koła przyznaje, że obecnie chwałkowskie koło mierzy się z zupełnie innymi wyzwaniami, niż to miało miejsce 60 lat temu.
- Ja te dziewczyny podziwiam, za to co one robią. W Chwałkowie jest wiele organizacji, ale najbardziej prężną i kreatywną jest właśnie koło gospodyń wiejskich. Obecny zarząd działa już 15 lat z przewodniczącą Honoratą i jej załogą. Uczestniczą w różnych imprezach, festynach, konkursach, zajmują czołowe miejsca, a tym samym rozsławiają naszą małą ojczyznę nie tylko w naszej gminie, ale również poza jej granicami. Chwała im za to - mówi Teresa Kawczyńska.
I zaraz dodaje
- Przez te wszystkie lata, od zarania, powstania koła do dzisiaj, my wszystkie tworzymy historię tej organizacji. I niech tak zostanie.
60-lecie KGW Chwałkowo. Nowy narybek daje nadzieję
Koło Gospodyń Wiejskich w Chwałkowie liczy obecnie 51 członkiń. O jego przetrwanie od wspomnianych 15 lat zabiega Honorata Biernat z zarządem.
- Do dziś pamiętam słowa mojej poprzedniczki, Aliny Krajki, która umierając tak do nas mówiła: "Dziewczyny, nie zapomnijcie, "nie puścicie tego", bo jak wy to puścicie to wszystko zniknie. I starajcie się, żeby młode przyszły, po was, żeby coś zostało". Nasz obecny zarząd przez te 15 lat w zasadzie się nie zmienił. Wszystko współgra, dogadujemy się, pomysły realizujemy i staramy się, żeby coś się działo. Ale teraz jesteśmy też pełne nadziei, bo mamy nareszcie nowy "narybek": młode dziewczyny się pozapisywały, pomagają i angażują się. Może wśród nowych członkiń "urośnie" nam przyszła przewodnicząca - tłumaczy H. Biernat.
Oprócz zasilenia szeregów nowymi gospodyniami, KGW Chwałkowo dba również o odpowiednią integrację.
- Chcemy, żeby nasze panie się częściej spotykały, bo jesteśmy pozamykani w domach. Dlatego staramy się organizować, jak najwięcej warsztatów, zebrań, żeby było się gdzie spotkać - dodaje przewodnicząca.
Obecny zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Chwałkowie:
- Honorata Biernat - przewodnicząca
- Wioletta Łapawa - zastępczyni
- Lucyna Nadstawek - skarbnik
- Komisja rewizyjna: Grażyna Frąckowiak, Wanda Szafraniak, Anna Stanisławska
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ
60-lecie KGW Chwałkowo. "Setka" w tym samym składzie
Podczas jubileuszu 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich, oprócz dobrej zabawy do białego rana, na gospodynie czekało także morze gratulacji i podziękowań ze strony przedstawiciel samorządu, władz sołeckich oraz biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gostyniu.
- Cieszę się, że blisko trzy pokolenia pań z Chwałkowa szerzą kulturę, integrację. Myślę, że najważniejsze jest być ze sobą. Chciałbym drogie panie, żebyście cieszyły się tym, co było w przeszłości, ale także żyły tym, co jest dzisiaj i myślały o tym, co będzie jutro, pojutrze i za kilka lat - tymi słowami zwrócił się do jubilatek burmistrz Krobi, Łukasz Kubiak.
Z kolei były sołtys Jan Mikołajczak mówił, że sześć dekad działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Chwałkowie "łączy w sobie bogatą przeszłość, ciekawą historię i wyjątkową tradycję stanowiące jednocześnie doskonały fundament dla działalności w kolejnych latach".
- Przez ostatnie 60 lat KGW Chwałkowo czynnie uczestniczy bowiem w życiu społecznym, propaguje kulturę i umiejętnie łączy szacunek dla przeszłości z teraźniejszością oraz dążenie do nowoczesności. Z ogromnym zaangażowaniem organizacja zabiega o zachowanie tradycji i aktywne uczestnictwa kobiet w życiu społecznym, a ponadto z wielkopolską gościnnością i jakością dba o kulturę i doznania mieszkańców Wielkopolski, w tym przede wszystkim mieszańców naszej gminy. Z okazji 60-lecia działalności życzę paniom dobrego zdrowia, wytrwałości, nowych twórczych pomysłów oraz wszelkiej pomyślności - powiedział radny gminny.
Również obecny sołtys Chwałkowa, Michał Rolnik wraz z radą sołecką pogratulował gospodyniom.
Wszystkie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Chwałkowie otrzymały po róży. A przewodnicząca dodatkowo butelkę szampana z okazji przypadających tego dnia imienin Honoraty.
- Mam nadzieję, że spotkamy się i w 100. rocznicę w takim składzie jak jesteśmy dzisiaj. Tego wszystkim wam życzę. Życzę wam, żeby koło działało do końca świata, i jeden dzień dłużej, jak to mówi Jerzy Owsiak - rzucił tuż przed odśpiewaniem gromkiego "Sto lat" - Jan Mikołajczak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.