Od 1 lipca drogą elektroniczną przyjmowane będą wnioski o świadczenie „Dobry start” (tzw. 300+). W wersji tradycyjnej, papierowej, wnioskować będzie można od 1 sierpnia. Jednak, w związku z epidemią koronawirusa, ośrodki pomocy społecznej zachęcają do składania wniosków internetowo.
Pieniądze na wyprawkę przyznane zostaną po raz trzeci. 300 zł mogą dostać wszyscy uczniowie rozpoczynający rok szkolny - bez względu na dochód rodziny. Świadczenie przysługuje jednorazowo na dziecko uczące się, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Uczniom niepełnosprawnym świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia. - Rodzice dopytują, więc spodziewamy się wniosków już w lipcu - mówi Katarzyna Krystek z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pogorzeli.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o wsparcie może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Online można to robić od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie (empatia.mpips.gov.pl), przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Wnioski w formie papierowej będą przyjmowane od 1 sierpnia - w tych samych instytucjach, co wnioski o 500+, czyli głównie - w urzędach gmin i ośrodkach pomocy społecznej. Natomiast, w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej, wnioski o wyprawkę przyjmuje powiatowe centrum pomocy rodzinie.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wypełniony formularz zostanie złożony w kolejnych miesiącach (wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. Należy go złożyć do 30 listopada.
Pierwsze wypłaty już w lipcu
Do ośrodka pomocy w Pogorzeli w 2019 roku wpłynęło 460 wniosków. Nie było to 100% dzieci, które na świadczenie mogły „się załapać”. W Gostyniu do M-GOPS w ubiegłym roku złożono 2.463 wniosków. Do ośrodka pomocy w Borku Wlkp. w roku 2019 wpłynęło 660 wniosków. W Krobi wniosków wpłynęło 1.180.