Reklama

25 listopada - co to dzisiaj będzie za dzień?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż M. Mostowy/Adobe Stock

25 listopada - co to dzisiaj będzie za dzień? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż M. Mostowy/Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Kongo o poranku. Czwartek, 25 listopada. Obchodzimy dziś: Dzień Tramwajarza – Gostynia nie dotyczy. Jeszcze. Ja nie podpuszczam pana burmistrza... Dzień Kolejarza – już dotyczy. W ramach obchodów proponuję posprzątać dworzec w Gostyniu z butelek, puszek i petów.

Reklama

Co jeszcze? 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet – tego nikomu nie trzeba tłumaczyć. Warto wspomnieć, że rada ONZ ustanowiła to święto 17 grudnia 1999 roku wyznaczając datę właśnie 25 listopada, ze względu na upamiętnienie 3 aktywistek, sióstr Mirabal, zamordowanych przez dominikańskiego tyrana, Rafaela Trujillo w 1960 r. Były 4 siostry, lecz tylko 3 z nich stanęły na czele opozycji, po tym jak Trujillo doszedł do władzy, pozbawił ich rodzinę majątku, jak zresztą godności i wszelkich dóbr całą Dominikanę. Trzy siostry Mirabal znane jako Las Mariposas, czyli Motyle, po wielokrotnych uwięzieniach, torturach, trafiły w końcu na pole trzciny cukrowej, gdzie je pobito ze skutkiem śmiertelnym.

Dzień Bez Futra – święto zapoczątkowane przez aktywistów Frontu Wyzwolenia Zwierząt w 1994 podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu „Teraz Ziemia”. Chodzi o to, że mając do dyspozycji bardzo modne sztuczne materiały, produkowane małymi, chińskimi rączkami w karygodnych warunkach, strasznie głupio wygląda zabijanie zwierząt, tylko po to by się ubrać w ich futro za obrzydliwie nieprzyzwoite pieniądze. Idźcie ludzie do lumpeksu. Tanio, ekologicznie i ciekawie.

Ogólnopolski Dzień Erasmusa – Erasmus to program Unii Europejskiej na rzecz edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Można się dokształcić, wykształcić, dostać pracę i to wszystko w przemiłych okolicznościach przyrody państw członkowskich. Polecam uczniom i nauczycielom przynajmniej raz w miesiącu zajrzeć na polską stronę programy www.erasmusplus.org.pl lub na stronę europejską, głównie w j. angielskim www.erasmus-plus.ec.europa.eu. Zagraniczne uczelnie czekają na ciekawych, odważnych, ambitnych i żądnych przygody.

Dzień Pluszowego Misia – uszatek, Coralgol, Puchatek, Yogi, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Biały Miś, dla dziewczyny… wszystkie misie nasze są. O mocy sprawczej misia powie wam strażak, wręczający pluszaka dzieciom ratowanym ze wszelkich opresji. Macie swoje ulubione pluszaki misiaki? Pochwalcie się nimi. 

Jeśli kogoś interesują ziemsko-galaktyczne sprawy, to podaję rozkład jazdy Słońca na dziś:

  • Brzask: 06:33 
  • Wsch. Sł.: 07:12
  • Zenit: 11:23
  • Zach. Sł.: 15:34
  • Zmierzch: 16:13
Pogoda nas rozpieści. Całe 8 stopni Celsjusza, dużo słoneczka, ani trochę deszczu, ale żeby nie było za miło to 1003 hektopaskali i biomet niekorzystny.

A co wydarzyło się 25 listopada na świecie?

Dla poszukiwaczy zaginionego Escobaru może mieć szczególne znaczenie trop, którym jest osoba niejakiego Patricio Escobara, który w 25 listopada 1886 został prezydentem Paragwaju. Kadencję zakończył również 25 listopada w 1890. Przypadek?

Natomiast w 1976 w ramach radzieckiego programu Interkosmos dokonano wyboru 6 pilotów wojskowych z Polski, Czechosłowacji i NRD, którzy mieli przygotować się do lotów w kosmos w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Byli to: gen. bryg. Mirosław Hermaszewski, płk. Zenon Laskowski, pilot Sigmund Jähn, płk. Eberhard Köllner, płk. Oldřich Pelčák i pilot Vladimír Remek.

Nigdy więcej nie obrażaj się, gdy ktoś nazwie cię fujarą, bowiem 25 listopada 2005 r. słowacka fujara pasterska została wpisana na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Taką fujarą to można być!

I to by było na tyle.

O MNIE. Dlaczego Kongo mnie zwą, nikt nie wie. Z zawodu Nikt Ważny. Są świadkowie zeznający, że uciekłem Shakespearowi ze sztuki. Aparycją najbliżej mi do Satyra. Pragnieniem i mocną głową również. Kudłaty i rogaty łeb, może wadzić o ego. Czytać zatem roztropnie, acz z dystansem koniecznie, gdyż patos zabija powoli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy