Reklama

Zostali mistrzami pięknego pisma

Opublikowano: 30 marca 2021 14:07
Autor: Anna Twardowska | Zdjęcie: Dobrochna Błażejczak

Laureaci konkursu | foto Dobrochna Błażejczak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Piękne, estetyczne pismo to niecodzienny widok w uczniowskich zeszytach. Kaligrafia była w Polsce przedmiotem nauczania wczesnoszkolnego. W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli nauczyciele nadal chcą w ten sposób uczyć. W marcu odbył się tam IX Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Szybko udało się wyłonić mistrza.

Reklama

Kaligrafia to umiejętność estetycznego, starannego ręcznego pisania. W kulturze europejskiej istnieje kilka głównych nurtów tej sztuki. Każdy kraj ma określony krój pisma, którego najmłodsi uczą się z elementarza.

- Mali Polacy jako jedyni piszą proste litery, w innych krajach dzieci uczą się pisać literami pochylonymi - jesteśmy pod tym względem wyjątkowi. Kaligrafia była w Polsce do lat 60. XX wieku przedmiotem nauczania wczesnoszkolnego, mającym na celu doskonalenie pisma ręcznego, a przy okazji kształtowanie charakteru i cierpliwości – zaznacza Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.

Poświęcone sztuce kaligrafii konkursy mają w pogorzelskiej podstawówce długą tradycję. Począwszy od roku 2012, w kaligraficznych zmaganiach przez osiem kolejnych lat w ostatnich miesiącach roku szkolnego uczestniczyli uczniowie klas I. Wiosną roku 2020 pandemia koronawirusa uniemożliwiła zorganizowanie tradycyjnego konkursu. Czas na zaprezentowanie kaligraficznych umiejętności nadszedł jednak dla uczniów już klas II w marcu 2021 roku. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali wszyscy pogorzelscy drugoklasiści. Zadanie uczestników polegało na bezbłędnym, ale przede wszystkim pięknym i estetycznym przepisaniu krótkiego tekstu, otrzymanego w formie wydruku komputerowego.

Jury dokonującemu oceny kaligraficznych dokonań uczniów przewodniczyła Dobrochna Błażejczak, która nie miała żadnych wątpliwości, iż na tytuł Mistrza Kaligrafii zasługuje Anna Wawrzyniak z klasy IIb. Tytułem Wicemistrza Kaligrafii przewodnicząca komisji konkursowej postanowiła natomiast uhonorować Zuzannę Demską z klasy IIb. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Śląska z klasy IIa, Jan Mikołajczyk z klasy IIb oraz Anna Andrzejewska z klasy IIc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.