Zaparcie to nieprzyjemny i wstydliwy problem, z którym mierzą się zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież. Jak sobie z nim radzić, co warto wiedzieć o zaparciach i czy probiotyki mogą nam pomóc w walce z nimi?
Z zaparciami mamy do czniania w momencie, w którym w trakcie tygodnia dochodzi do dwóch lub mniejszej ilości wypróżnień.
W pewnym momencie swojego życia nawet do 30% dzieci boryka się z problemem zaparć. W wielu przypadkach nie odnajduje się ich przyczyny organicznej, stąd takie przypadki określa się jako zaparcia czynnościowe.
U najmłodszych zaparcia pojawiają się, gdy dziecko karmione jest preparatami żywieniowymi lub w momencie, gdy do jego diety wprowadza się produkty stałe. Również podczas nauki korzystania z nocnika mogą się one pojawić, jest to jednak przypadłość, która występuje u dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Często brakuje jednak jasnych przyczyn, które mogłyby być powodem biegunki. Naukowcy, na podstawie najnowszych badań, zaczynają uważać, że wiele zaparć czynnościowych może mieć związek z niewłaściwą perystaltyką jelit oraz problemami z mikroflorą jelitową.
W przypadku dzieci i młodzieży częstym problemem i powodem pojawiania się zaparć, są niedopasowana dieta czy przyjmowane leki. W przypadku diety warto sprawdzić, czy jest ona bogata w błonnik. Jeżeli dziecko zaczyna zażywać nowe leki, koniecznie zapoznajmy się treścią ulotki, dołączonej do opakowania lub skonsultujmy się z lekarzem, by dowiedzieć się, czy zażywanie danego środka może prowadzić do pojawiania się zaparć.
Powodem mogą być również stany emocjonalne czy psychiczne naszych pociech. Niestety, w tym przypadku trudno to sprawdzić, zwłaszcza że bywają one bardzo zmienne u osób w wieku dorastania.
Nie zapominajmy również o tym, że odwodnienie, niedowaga lub nadwaga również mogą prowadzić do tego, że pojawią się problemy z zaparciami. U osób dorosłych problemy wywołuje często stres czy zmiana codziennej rutyny. Tyczy się to często osób na wysokich stanowiskach czy ze stresującą pracą.
Zaparcia, czyli wstydliwy problemem
Wiele osób boi się mówić o zaparciach lub pomija ten temat. Niestety, tyczy się to zwłaszcza dzieci i osób młodych, dla których to problem wstydliwy, jednak na tyle mało problematyczny, że wolą o nim nie mówić. Z tego powodu zaparcia nie powinny być w naszym domu tematem tabu. Wytłumaczmy naszym bliskim, czym są – to sprawi, że będą oni mówić o nich z większą łatwością.Bóle brzucha, unikanie chodzenia do łazienki czy w końcu ślady stolca na bieliźnie – to coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy obawiamy się, że ktoś z naszych bliskich ma problemy z zaparciami. Jeżeli zauważymy takie oznaki lub zachowania, mogą być one pretekstem do tego, by o problemie szczerze porozmawiać.
Jak radzić sobie z zaparciami?
Jest na to przynajmniej kilka sposobów. Warto zadbać o to, aby organizm czy to osoby dorosłej, czy dziecka, był lepiej nawodniony. W takim przypadku zdecydujmy się jednak na wodę i herbatki, nie na napoje gazowane, soki czy napoje słodzone. Ta ostatnia grupa płynów może nie tylko nie pomóc, ale jeszcze bardziej pogorszyć naszą sytuację.Warto zadbać również o naszą dietę – w tym przypadku zbawienny może okazać się błonnik. Zastanówmy się, jak wiele jest produktów w naszej diecie, które są w niego bogate, po czym spróbujmy zwiększyć jego ilość. W takim przypadku idealne mogą okazać się m.in. śliwki.
Ważna jest również równowaga flory bakteryjnej, w takim przypadku idealne mogą okazać się probiotyki, takie jak Lactobacillus reuteri Protectis, oferowane przez markę BioGaia. W takim przypadku możemy zdecydować się albo na krople - BioGaia Protectis Baby – idealne rozwiązanie na zaparcia dla niemowlaka oraz dzieci, jak i również BioGaia Gastrus – tabletki do żucia, które będą dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy pojawią się zaparcia u dorosłych.
Pamiętajmy, że błędem jest decydowanie się na leki przeczyszczające bez konsultowania tego z lekarzem – nie róbmy tego, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu, zwłaszcza gdy nie wiemy, co jest przyczyną zaparć.
Jeżeli ani zmiany w diecie, ani nawadnianie nie mogą, w połączeniu z suplementacją probiotyków, warto szybko poradzić się lekarza – zaparcia mogą okazać się naprawdę niebezpieczne i nie są problemem, który powinniśmy bagatelizować.