Z każdym rokiem zwiększa się zakres spraw, jakie możemy załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Do takiego rozwiązania przychylają się kolejne urzędy i instytucje, a także działający w różnych branżach przedsiębiorcy.
Zakup mieszkania jest jednak skomplikowanym procesem, który wymaga czasu i zaangażowania, w tym wielu wizyt w bankach i u notariusza. Przeprowadzenie go w całości zdalnie nie miałoby szans, chociaż wszystko może się zmienić w związku z epidemią koronawirusa. Jakie działania podejmuje rynek nieruchomości, aby ułatwić zakup mieszkania przez internet?
Wirtualny spacer
Jednym z narzędzi, które już teraz wykorzystywane jest w dużym stopniu przez agencje nieruchomości oraz osoby prywatne, jest wirtualny spacer, czyli przedstawienie wnętrza mieszkania poprzez multimedialną prezentację. Zalet tego rozwiązania jest wiele - wirtualny spacer jest znacznie bardziej angażujący dla klienta. Dzięki niemu może on obejrzeć każde pomieszczenie w zakresie 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie, a także przybliżać i oddalać poszczególne obiekty. Wszystko to pozwala mu poczuć się tak, jakby oglądał lokal na własne oczy. Taka forma prezentacji oferty umożliwia potencjalnym zainteresowanym wczuć się w klimat mieszkania. Jest to efekt, którego nie uzyskamy pojedynczymi zdjęciami i opisem, nawet najbardziej barwnym, a dla kupującego może mieć decydujące znaczenie jako kryterium wyboru.
Kontakt online
Względy bezpieczeństwa sprawiły, że w ostatnim czasie kontakty pomiędzy kontrahentami na rynku nieruchomości przeniosły się do internetu. Biura nieruchomości i deweloperzy zachęcają swoich klientów do korzystania z rozmów za pośrednictwem czatu i video czatu z wykorzystaniem aplikacji, takich jak Skype, Messenger, czy Hangouts. W czasie wideokonferencji potencjalny nabywca może dowiedzieć się wszystkiego na temat nieruchomości, a także ustalić warunki transakcji. Dodatkowo w czasie transmisji live może skorzystać ze spersonalizowanej wersji wirtualnego spaceru - agent “oprowadzi” go po prezentowanej nieruchomości, na bieżąco odpowiadając na ewentualne pytania. Wyjątkowo przydatne do tego celu okażą się takie aplikacje jak SpotBrowser, czy Evryplace.
Zdalna obsługa formalności
Każda transakcja związana z przeniesieniem prawa własności do nieruchomości wiąże się z wizytą u notariusza, a większość z nich wymaga dodatkowo wzięcia kredytu hipotecznego. Są to działania, których póki co nie da się wykonać online, ale nieprzewidywalne czynniki, takie jak epidemia koronawirusa, mogą ułatwić wprowadzenie takich rozwiązań w przyszłości. Wizyta u notariusza mogłaby odbyć się w formie wideokonferencji, a weryfikacja tożsamości i i uwierzytelnienie podpisów stron transakcji dokonałyby się poprzez zdalne złożenie dokumentów w administracji publicznej. Póki co, niektóre agencje nieruchomości wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują możliwość podpisania dokumentów związanych z obsługą przez agenta w trybie online. Dotyczy to również umowy przedwstępnej.