reklama

Ubezpieczenie nieruchomości od dewastacji

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczenie nieruchomości od dewastacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Jednym z największych zagrożeń, których obawiają się właściciele nieruchomości mieszkalnych w Gostyniu i okolicach, jest dewastacja. Niestety, nie jest to ryzyko, które da się całkowicie wyeliminować, ale można chronić się przed skutkami tego zdarzenia.

 

Dewastacja w polisie mieszkaniowej – co to oznacza?

Poprzez dewastację należy zwykle rozumieć bezprawne i celowe zniszczenie bądź uszkodzenie mienia objętego ochroną z tytułu polisy przez osoby trzecie. Bardzo często dewastacja występuje razem z wandalizmem i graffiti, jak jednak wyjaśniają eksperci w artykule https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-nieruchomosci-od-dewastacji, nie w każdym przypadku zestaw ten oznacza to samo ryzyko.

Wszystko w tym momencie zależy od ubezpieczyciela – niektóre firmy traktują dewastację jako osobne zdarzenie. Poszczególne ryzyka są różnie interpretowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego zawsze trzeba sprawdzać ich znaczenie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Ochrona przed dewastacją z polisy mieszkaniowej – na czym polega?

U wielu ubezpieczycieli dewastacja występuje w podstawowej wersji polisy, niekiedy natomiast trzeba ją kupić wraz z ubezpieczeniem nieruchomości jako dodatek.

Podstawowa polisa chroni tylko mury (czasami również elementy stałe) przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi. Z kolei jej rozszerzony wariant uwzględnia też wyposażenie domu lub mieszkania oraz dłuższą listę ryzyk. O sposobie funkcjonowania dewastacji w polisie mieszkaniowej decyduje ubezpieczyciel, w związku z czym należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

Przed skutkami dewastacji można zabezpieczyć nie tylko dom czy mieszkanie, ale także m.in. domek letniskowy, dom w budowie, różne budowle znajdujące się na terenie posesji, ogrodzenia, nagrobki, ruchomości domowe czy nawet roślinność w ogrodzie. Wiąże się to z koniecznością nabycia stosownych rozszerzeń.

 

Pełna ochrona przed skutkami zniszczeń – czyli co oprócz dewastacji?

Chcąc kompleksowo chronić nieruchomość przed skutkami dewastacji, warto pokusić się o uzupełnienie polisy mieszkaniowej o kilka przydatnych dodatków:

 

· Domowe assistance

W ramach pakietu ubezpieczyciele proponują pomoc po szkodach polegającą m.in. za wymianie zniszczonych zamków w drzwiach czy zabezpieczeniu mienia, które nie zostało zniszczone. Wachlarz profesjonalnych usług może być oczywiście bogatszy – w zależności od zawartości pakietu.

 

· Kradzież z włamaniem

Do dewastacji dochodzi przeważnie w związku z kradzieżą z włamaniem. Wybite szyby w oknach czy uszkodzone zamki w drzwiach to nie lada problem, gdyż naprawa tych szkód bywa bardzo kosztowna. Ponadto każdej nieruchomości przyda się zabezpieczenie przed kradzieżą z włamaniem – wystarczy wspomnieć, że średnia wartość mienia skradzionego podczas jednego włamania wynosi ok. 11 tys. zł.

 

· Stłuczenie przedmiotów szklanych

Stłuczenia przedmiotów szklanych, do których nierzadko dochodzi w trakcie włamania, nie zawsze są zaliczane przez ubezpieczycieli do wandalizmu. Lepiej więc zadbać o to, aby w razie szkody uzyskać odszkodowanie – wymiana np. pękniętego blatu czy drzwi od kabiny prysznicowej bywa droga.

Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie nieruchomości w systemy antywłamaniowe. To zwiększa szanse na uzyskanie rekompensaty – zwłaszcza że ubezpieczyciele zwracają uwagę na to, jak zabezpieczona jest dana nieruchomość.

 

Jak wysokie odszkodowanie z polisy za dewastację?

Kwota za dewastację jest naliczana procentowo – maksymalnie można uzyskać tyle, ile wynosi suma ubezpieczenia dewastacji. Niemniej bywa i tak, że ubezpieczyciele określają limity kwot, do których są wypłacane odszkodowania za dewastację.

Pierwszym krokiem do otrzymania odszkodowania za dewastację jest zawiadomienie o zdarzeniu policji, która sporządza protokół interwencji wymagany przez ubezpieczycieli. Następnie trzeba zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, który na miejsce zdarzenia przysyła rzeczoznawcę. Na ogół sprawa jest rozpatrywana w terminie do 30 dni, choć jeśli doszło do rozległych zniszczeń, na wypłatę świadczenia należy poczekać nieco dłużej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE