Według danych statystycznych coraz więcej osób ogląda telewizję. Około 90% osób, które nie skończyły drugiego roku życia spędza większość swojego czasu przed szklanym odbiornikiem. Takie wyniki mogą niepokoić, bo długie przesiadywanie przed telewizorem ma szkodliwy wpływ na rozwój człowieka.
Dziś trudno jest zniechęcić dziecko do korzystania z wszechobecnej elektroniki. Ciekawość świata wśród najmłodszych jest bardzo duża. Maluchy w szczególności upodobali sobie telewizje. Dziś ten odbiornik znajduje się w każdym gospodarstwie domowym. Również jego obsługa jest bardzo prosta. Migające światła i dźwięki, które wydobywają się z urządzenia działają jak magnes na Twoje dziecko. Samo korzystanie z tego cudu techniki nie jest niczym złym, jednak jeżeli maluch zbyt dużo czasu spędza w taki sposób, to może mieć na niego negatywny wpływ.
Wpływ telewizji w życiu
Zbyt częste oglądanie telewizji przez dziecko może prowadzić do problemów już w późniejszych fazach jego życia. Maluchy do drugiego roku, które większość swojego czasu spędzają przed odbiornikiem mają trudności z adaptacją w społeczeństwie, a nawet problemy intelektualne. Według badań nawet jedna godzina poświęcona na oglądaniu telewizji negatywnie wpływa na człowieka. Wśród maluchów, którzy nadużywali telewizji można zauważyć uboższe słownictwo. Podczas pobytu takiego malca w szkole te problemy mogą ujawnić się przy pisaniu dyktand. Maluch będzie popełniał więcej błędów ortograficznych od swoich rówieśników. Również zdolności matematyczne oscylowały poniżej średniej. Poprzez nadmierne oglądanie telewizji Twoje dziecko może nie nadążyć za swoimi kolegami w szkole. Złe wyniki nie muszą być spowodowane lenistwem, lecz brakami, które powstały we wczesnej fazie rozwoju pociechy. Takie braki trudno później w szkole nadrobić. Dziecko będzie zmuszone do uczęszczania na zajęcia pozalekcyjne. Również inne pociechy mogą śmiać się z niego, co spowoduje spadek wiary w siebie i poczucia własnej wartości.
Wpływ telewizji na zdrowie
Telewizja oprócz braków u dziecka w życiu szkolnym może powodować problemy podczas samego oglądanie. Przez mocne dźwięki wydobywające się z odbiornika oraz szybko zmieniający się ekran może dojść do załamania systemu nerwowego dziecka. Bodźce zmuszają ów mózg do ciągłej i wytężonej pracy. Podczas, gdy zadaniem telewizji jest odprężenie człowieka, to maluch narażony jest na zmęczenie. Zbyt długie oglądanie teleodbiornika wywoła zupełnie odmienny skutek od zamierzonego. Nie dość, że Twoje dziecko nie odpocznie, to jeszcze bardziej będzie wycieńczone. Czas jaki poświęca maluch telewizji może być przeznaczony na inne zajęcia.
W młodym wieku najważniejszy jest ruch, to właśnie dzięki niemu prawidłowo rozwija się szkielet i mięśnie dziecka. Ćwiczenia, które maluch wykonuje na pewno zaowocują w przyszłości. Spędzanie wiele godzin w pozycji siedzącej może okazać się tragiczne w skutkach. Przez taki tryb życia zwiększa się odsetek otyłych dzieci. Właśnie dlatego należy pamiętać, że najważniejsze dla młodego człowieka jest dzienna dawka zabawy poprzez ruch. Dzięki takiej zabawie Twoja pociecha również integruje się z rówieśnikami. W czasie przedszkolnym jest to bardzo ważne, aby młody zdobywca miał kolegów i koleżanki. Dzięki temu łatwiej mu będzie znieść rozłąkę z rodzicami podczas pobytu w placówce oświaty. Przez nieodpowiednie programy emitowane w telewizji maluch może nauczyć się złych wzorców.
Wiele stron internetowych świadczy usługi oglądania programów elewizyjnych w sieci. Sprawia to, że nie mamy kontroli I czasu nad tym ile I co oglądamy. Niektóre platformy internetowe oznaczone są klauzulą dla pełnoletnich, takie jak np. bwin, niektóre kanały YouTube itp. Warto pamiętać o ciągłym spoglądaniu na zegar, aby nie stracić poczucia czasu.
Oglądanie telewizji może wywołać wśród dzieci różne zaburzenia. Według przeprowadzanych badań u części maluchów występują napady lęków i kłopotów ze snem. Programy, które nie są przeznaczone dla najmłodszych mogą wywołać u nich agresję. Zapamiętaj, że w tak młodym wieku człowiek chłonie wszystko z otocznie. Cokolwiek dziecko zobaczy, to momentalnie zapamiętuje. Skutki tego mogą być tragiczne w przyszłości. Maluchy, które oglądają zbyt dużo telewizji są pobudliwe, niecierpliwe oraz występują u nich problemy z koncentracją. Takie braki wychodzą dopiero w późniejszych fazach rozwoju, gdzie już jest bardzo trudno o zmianę zachowania dziecka.
Programy telewizyjne z rozsądkiem
Jednak mimo tak wielu zagrożeń wynikających z oglądania telewizji nie powinniśmy kategorycznie zabraniać dziecku jej oglądania. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, to musisz dostosować się do pewnych zasad. Powinieneś kontrolować czas jaki maluch poświęca na oglądanie telewizji. Nie możesz pozwolić, aby Twoja pociecha spędzała cały dzień przed szklanym odbiornikiem. Według specjalistów dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie powinny wcale oglądać telewizji. Natomiast te w wieku przedszkolnym, zaledwie 20 minut jednorazowo, a w przeciągu całego dnia tylko 45 minut. Staraj się zachęcać dziecko do spędzania czasu na dworze wraz z jego rówieśnikami.
Pamiętaj także o doborze programów. Dziś spośród wielu kanałów telewizyjnych jest sporo przeznaczonych wyłącznie dla najmłodszych. Nowa aplikacja YouTube chroni dzieci przed niewłaściwymi treściami. Włączając ją swojemu dziecku możesz mieć pewność, że nie dosięgną go informacje wyłącznie dla dorosłych. Często telewizje nadają programy edukacyjne dla najmłodszych. Warto żebyś dowiedział się, o której są one emitowane i razem ze swoim dzieckiem je zobaczył. Podczas wspólnego oglądania telewizji staraj się zawsze tłumaczyć co widzisz. Tym sposobem będziesz wpajać dziecku życiowe wartości i pokazywać jakie zachowania są złe, a jakie dobre. Wtedy maluch będzie wiedział jak ma w życiu postępować, a jakich ludzi na swojej drodze unikać. Wspólnie spędzony czas nawet przed telewizorem może być bardzo pozytywny w skutkach.
Telewizja ma bardzo zły wpływ na rozwój małego człowieka. Nawet godzinny seans przed telewizorem może odcisnąć piętno na Twoim dziecku. Nie musisz całkowicie zabraniać oglądania telewizji, ale powinieneś określić zasady, które będą dobre dla Twojej pociechy. Zachęcaj również do wyjścia na świeże powietrze i uprawiania sportów. Pozwoli to na zminimalizowanie negatywnego wpływu telewizji na rozwój dziecka. Także dorośli nie powinni zapominać o przerwie od telewizora czy komputera, dając dziecku dobry wzór do naśladowania.
Naturalnie chwila odprężenia przed telewizorem lub komputerem nie jest zła, a sposobów na spędzenie wolnego czasu jest od groma, np. grając w szachy, rozwiązując zagadki itp.