Tapety nadal są bardzo modnym elementem wystroju i sprawiają, że wnętrze staje się intrygujące i z charakterem. W ten łatwy sposób możemy nadać wnętrzu styl elegancki, rustykalny czy klimat dalekiego wschodu. Wszystko to osiągniemy za pomocą wzoru, który znajduje się na tapecie. Ogromną rolę odgrywa również barwa, ciemniejsza uszlachetnia pomieszczenie, jaśniejsza sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przytulne, a nawet romantyczne. Zwróćmy uwagę również na fakturę tapety, wypukłe wzory, które także są bardzo eleganckie.
Przygotujmy dobrze podłoże
Aby całość wyglądała estetycznie i długo cieszyła nasze oczy, przede wszystkim musimy dobrze przygotować podłoże. Ściana musi być sucha, czysta i gładka. Przed przystąpieniem do pracy należy odsunąć wszystkie meble oraz zabezpieczyć je folią przed ewentualnym zabrudzeniem oraz uszkodzeniami. Na podłogę też kładziemy folię, aby ułatwić sobie późniejszy etap porządkowania. Następnie odkręcamy wszystkie kontakty elektryczne. Dobrze jest owinąć wystające ze ściany kable taśmą izolacyjną. Stare tapety oraz farby musimy zeskrobać ze ścian. Najłatwiejszym sposobem usunięcia już niepotrzebnej nam tapety to uprzednie zwilżenie jej wodą. Szpachla jest również bardzo przydatnym narzędziem. Jeśli ściana jest bardzo nierówna oraz pokryta ubytkami, należy ją zeszlifować oraz uzupełnić wszelkie nierówności za pomocą gładzi szpachlowej, która powinna dobrze wyschnąć. Ewentualny nadmiar również licujemy równo z powierzchnią ściany. Takie podłoże musimy odtłuścić, w tym celu możemy użyć płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Aby zwiększyć przyczepność tapety do ściany dobrze, jeśli ją jeszcze zagruntujemy. Taki zabieg konieczny jest także dla powierzchni pionowych wykonanych z płyt gipsowo - kartonowych. Podłoże nie może być wilgotne. Każdy naniesiony produkt musi dobrze wyschnąć, aby uniknąć powstania potencjalnych pleśni lub grzybów. Nie powinniśmy również kłaść tapety jeśli temperatura pomieszczenia wynosi mniej niż 5 stopni Celsjusza.
Zanim przystąpicie do klejenia
Warto nie tylko chronić podłogę oraz meble. Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy w znaczący sposób ułatwi ją później. Przede wszystkim potrzebne będą: stół, drabina, pędzel o miękkim włosiu, nożyk, wiaderko do rozmieszania kleju oraz metalowy wałek do dociśnięcia tapety.
Następny etap - klejenie
Każdy rodzaj tapety wymaga innego rodzaju kleju, czasem nie wystarcza klej uniwersalny do tapet. Na rynku są również kleje o podwyższonej przyczepności. Taki klej oferuje chociażby firma Atlas. Za 5 kg worek zapłacimy około 20 zł. Jeśli nie wiemy, który klej zastosować do rodzaju tapety, który zakupiliśmy, poradźmy się sprzedawcy lub fachowca, którego zaangażujemy do prac.
W zasadzie istnieją dwa sposoby układania tapet. Pierwszym z nich jest przyklejenie produktu na ścianę pomalowaną klejem. Ten sposób stosujemy najczęściej, gdy kładziemy tapetę na podkładzie flizelinowym, ponieważ taki produkt nie zmienia swojego wymiaru pod wpływem kleju. Drugim jest posmarowanie tapety klejem i przyczepienie jej do ściany. Stosujemy go do tapet, które mogą pęcznieć pod wpływem kleju, czyli do winylowych, tekstylnych oraz papierowych.
Kładziemy tapetę
Tapetowanie możemy rozpocząć od ścian, w których znajdują się otwory okienne i drzwi lub od pełnej ściany, na przykład od lewego narożnika. Należy przyciąć ją do pożądanej długości i dokładnie nanieść klej. Po aplikacji kleju musimy odczekać 10 minut, żeby materiał dobrze nasiąkł, jednocześnie składamy delikatnie stronami pokrytymi klejem do środka. Po takim przygotowaniu pas tapety przykładamy do ściany, zawsze zaczynając od góry, powoli dociskając, aby nie powstały przestrzenie powietrzne, schodzimy na dół. Po ułożeniu dociskamy go za pomocą wałka lub czystej gąbki. Gładzimy powierzchnię, aby zniwelować wszelkie powstałe ewentualne nierówności. Położenie tapety zazwyczaj możemy jeszcze korygować (w zależności od użytego kleju) przez kilkanaście minut od jej umiejscowienia na ścianie.
W przypadku tapet o podłożu flizelinowym, smarujemy dokładnie ścianę, a następnie nanosimy wcześniej przygotowany pas. Pozostałe czynności pozostają bez zmian.
Najnowsze trendy
Gdy jedne wzory odchodzą do lamusa powstają nowe, które na nowo chcą oczarować. Najmodniejsze są tapety jasne, ze zdecydowanym motywem. Najczęściej pojawiają się te roślinne oraz zwierzęce. Pastelowe, delikatne odcienie jako tło do mocnych wzorów, przyciągają wzrok i obiecują, że szybko nie zanudzą nas swoim urokiem. Wciąż pozostają w trendach kwiaty. Zarówno mała, delikatna łączka, jak i te o znacznej wielkości. Towarzyszą im liście, ptaki, gałęzie. Wszelkie cukierkowe motywy rodem wyjęte z bajki o Alicji w Krainie Czarów.
Jeśli użytkujemy mały salon wybierzmy raczej jasną tapetę, optycznie powiększy wnętrze i nie przytłoczy go. Pasy nie są złym pomysłem, ale pamiętajmy o prostej zasadzie, że pionowe wydłużą pomieszczenie, a poziome sprawią, że wyda się szersze. W małych pomieszczeniach pasy nie powinny być mocno ze sobą kontrastujące. Lepiej będą wyglądać te drobniejsze, o nieco stonowanych odcieniach