Reklama

Szkoła dla rodziców - bezpłatne warsztaty w Pogorzeli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Szkoła dla rodziców - bezpłatne warsztaty w Pogorzeli - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Pogorzeli, zapraszają mieszkańców powiatu gostyńskiego na bezpłatne warsztaty dla rodziców. Celem warsztatów jest wzmacnianie kompetencji i prawidłowych postaw rodzicielskich. Trwają zapisy.

Reklama

Zaczynają się warsztaty dla rodziców - wspólny program Stowarzyszenia "DZIECKO" oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Zajęcia będą realizowane w maju i czerwcu 2023 r. Warsztaty będą się odbywać w budynku Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pogorzeli. Dodatkowo, by umożliwić rodzicom udział w zajęciach, w czasie warsztatów dla rodziców równolegle odbywać się będą zajęcia socjoterapeutyczne dla ich dzieci.

Konflikt rodziców a dziecko

Ważnym elementem szkoły dla rodziców będzie praca nad tym, jak najmniej krzywdzić dzieci w sytuacjach, gdy rodzice kłócą się, są w konflikcie, separacji czy po rozwodzie. Jednocześnie zostanie zwrócona uwaga na problemy dzieci w sferze zdrowia psychicznego będące skutkiem długotrwałej izolacji społecznej czy nadmiernego korzystania z telefonu i mediów społecznościowych. Omówiony zostanie wpływ negatywnych zjawisk zagrażających dziecku  na jego funkcjonowanie, jego stany emocjonalne, czy radzenie sobie z brakiem akceptacji w grupie i budowanie relacji interpersonalnych z pokonywaniem stresu z tym związanego. 

Warsztaty dla rodziców, zajęcia dla dzieci

W czasie zajęć rodzice nauczą się m.in., jak radzić sobie z emocjami, jak rozmawiać, aby nie ranić, jak kochać i wymagać, przy jednoczesnym skutecznym wykonywaniu opieki nad dziećmi. Prowadzący zwrócą też uwagę  na stosowanie prawidłowych metod wychowawczych. Równolegle będą też prowadzone zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, których rodzice uczestniczą w warsztatach – równocześnie z warsztatami dla rodziców - wzmacniające umiejętności komunikacyjne (w tym: asertywność, bezpieczne sposoby rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie z agresją, współdziałanie w grupach) oraz zawierające elementy zabawy i relaksacji.

- Problem dysfunkcjonalności rodzin w obszarze wychowawczym staje się coraz poważniejszy. Świadczy o tym rosnąca z roku na rok liczba zgłoszeń o problemach w tym obszarze i skierowań przez pedagogów czy pracowników socjalnych na zajęcia podnoszące kompetencje rodzicielskie. Znaczenie rodziny jest olbrzymie w życiu każdego człowieka. W niej uczymy się jak żyć, jak okazywać emocje, jak troszczyć się o innych, jak realizować swoje marzenia – podkreśla psycholog Lucyna Nowak. 

Po warsztatach indywidualne konsultacje

Autorskie zajęcia w projekcie są prowadzone przez specjalistów Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu: psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych i pedagogów. W czasie warsztatów i po ich zakończeniu rodzice uczestniczący w warsztatach będą mogli korzystać, odpowiednio do stwierdzonych potrzeb, z indywidualnych konsultacji specjalistów w PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” (psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów, terapeuty środowiskowego, prawnika, mediatora,) zapewniających wzmocnienie i zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz wsparcie w rozwiązywaniu pojawiających się trudności wychowawczych i rodzinnych.

- Ważne jest, aby nauczyć rodziców jak radzić sobie z emocjami, jak rozmawiać, jak ustalać granice, prawidłowe relacje, budować zasady i autorytet, jak być konsekwentnym, jak okazywać dzieciom miłości i szacunek i dawać poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest też wsparcie dzieci oraz uświadomienie im, że zasady i granice określane przez rodziców mają charakter uniwersalny i służą dobru i bezpieczeństwu dziecka – dodaje terapeuta Mirosław Sobkowiak. 

Kiedy ruszają warsztaty dla rodziców w Pogorzeli?

Warsztaty będą realizowane od 15 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Pogorzeli (ul. Parkowa 7) w poniedziałki od godz. 15.30 do 18.15.

Jak się zapisać na warsztaty?

Zapisy indywidualne rodzin: telefon 65 572 75 28 (PCPR w Gostyniu – Lucyna Nowak) lub 725 167 236 (Stowarzyszenie „DZIECKO” – Mirosław Sobkowiak).  Zapisy są prowadzone do wyczerpania liczby miejsc.

Warsztaty dla rodziców oraz zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci odbędą się w ramach projektu "JEST BEZPIECZNIE".  Projekt ten został nagrodzony w otwartym konkursie „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób - Wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w województwie wielkopolskim”, przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, reprezentujący Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dzięki termu uzyskał grant z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO” i przy wsparciu rzeczowym PCPR w Gostyniu oraz dzięki pracy wolontariuszy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy