Reklama

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tysięcy złotych na dziecko. Jak złożyć wniosek?

Opublikowano:
Autor:

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tysięcy złotych na dziecko. Jak złożyć wniosek? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Masz dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia? Jest to już twoja druga lub kolejna pociecha? Jeśli tak - to jesteś w grupie tych, którym należy się nowe świadczenie – tzw. rodzinny kapitał opiekuńczy.

Reklama

Rodzice otrzymają maksymalnie po 12 tys. zł na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Uwaga – nowa forma wsparcia dotyczy również dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2022r.

A więc dostaną je także rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej dzieci we wspomnianym przedziale wiekowym.

Jednak w tej sytuacji – świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy – czyli od 1 stycznia 2022 rok - do ukończenia przez pociechę 35 miesiąca życia.  

Wnioski: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Co ważne - wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny.  Przyjmowaniem wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą - będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dokumenty wraz załącznikami o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać już od stycznia – ale wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” czy „500 Plus”.

To portal Emp@tia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna.

Pieniądze będą przekazywane tylko i wyłącznie na konto bankowe. Forma wypłaty pieniędzy będzie zależała od preferencji. Każdy sam zdecyduje czy chce dostawać co miesiąc po 500 zł na dziecko przez dwa lata - czy też po 1.000 złotych – przez rok. 

- Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona - tj. podwyższona z 500 zł do 1000 zł miesięcznie albo obniżona z 1000 zł do 500 zł miesięcznie, na wniosek rodzica. Przy czym taką dyspozycję można będzie złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału – tłumaczy Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce.  

Terminy: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS-u na rozpatrzenie wniosku.

- Wynosi on 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału – tłumaczy rzeczniczka ZUS. 

Jeśli kapitał zostanie przyznany, to rodzic otrzyma stosowną informację, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS.

Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. 

Dofinansowanie do żłobka

Rodzice, którzy nie „załapią” się kapitał – czyli na tzw. „1000 plus” będą mogli skorzystać z dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci.

Będzie ono wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – ale uwaga - nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc.

Środki będą przekazywane bezpośrednio instytucji. Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy - np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka – tłumaczy Marlena Nowicka.

Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki.

- Nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce – dodaje rzeczniczka.

Rozwiązanie to będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022r., ale dofinansowanie przysługiwać będzie z wyrównaniem od 1 stycznia 2022r. - jeżeli oczywiście dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub miało dziennego opiekuna.

 

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy