Trend na kosmetyki naturalne trwa w najlepsze. Przekonaj się, jakie cudowne właściwości posiada olej arganowy, nie bez powodu nazywany płynnym złotem. Wykorzystaj substancję pozyskiwaną z roślin do codziennej pielęgnacji i obserwuj, jak zmieniają się Twoje włosy i skóra.
Tradycyjna metoda wytwarzania
Jeden z najbardziej luksusowych towarów pochodzenia naturalnego, czyli olej arganowy, jest pozyskiwany z owoców drzewa arganowego rosnącego w jednym miejscu na Ziemi – Maroko. Roślina wiecznie zielona nazywana arganią żelazną lub drzewem żelaznym do rozwoju potrzebuje idealnie czystego, ekologicznego środowiska. Płynne złoto otrzymuje się z małych nasion owoców o mięsistym miąższu, z których złocista substancja jest tłoczona ręcznie metodą na zimno. Ciecz jest drogocenna, do wytworzenia jednego litra potrzeba aż... 30 kg materiału. Od wielu lat niezmiennie tą czynnością zajmują się wyłącznie kobiety.
Proces produkowania oleju składa się z dwóch etapów. W pierwszym kobiety przy użyciu granitowego kamienia rozbijają twarde skorupy orzecha i wydobywają z nich ziarna, które następnie są prażone w glinianych piecach. Drugim krokiem jest zmielenie ziaren w żarnach na jednorodną oleistą masę, z której jest wyciskany właściwy olej. Choć to żmudna i czasochłonna praca, mieszkańcy Maroka nie unowocześniają jej, zachowując dzięki temu jak najwyższą jakość surowca i bogaty skład.
Naturalny eliksir młodości
Co zawiera olej arganowy, że jest tak ceniony w kosmetologii? Swoją renomę zawdzięcza idealnej kompozycji niezbędnych kwasów tłuszczowych, w tych omega-3, -6 i -9, oleinowego, linolowego, a także tokoferoli, fitosteroli i polifenoli. Taki skład powoduje, że substancja działa silnie przeciwrodnikowo, antyoksydacyjne i regenerująco.
Złocista ciecz ma szereg właściwości pielęgnacyjnych, dlatego śmiało można powiedzieć, że jej działanie jest wszechstronne. Niezastąpiona do twarzy, ciała i włosów wszystkich rodzajów, w szczególności zniszczonych, przesuszonych i zmęczonych. Mogą jej śmiało używać nawet osoby z cerą trądzikową i wrażliwą. Olej nie uczula, ponieważ jest naturalny i delikatny. Ze względu na wysoką zwartość witaminy E – znanej z mocy opóźniania procesów starzenia się skóry oraz poprawiania elastyczności i sprężystości włókien – jest nazywany eliksirem młodości.
Zastosowanie oleju
Chcąc włączyć drogocenną substancję do pielęgnacji, masz dwa rozwiązania. Pierwszym z nich są kosmetyki z dodatkiem oleju, np. kremy do twarzy, maski do włosów, peelingi do ciała, które ze względu na niewielkie stężenie składnika będą potrzebowały więcej czasu, by przynieść poprawę stanu skóry i pasemek. Drugim wyjściem jest zakup 100% oleju arganowego (na etykiecie powinno znaleźć się sformułowanie: 100% Argania Spinosa Kernel Oil). Taką emulsję możesz wykorzystywać na wiele sposobów:
– Bezpośrednio po prysznicu lub kąpieli wcieraj substancję w stopy i dłonie, uwzględniając paznokcie. Aplikację połącz z odprężającym masażem. W efekcie skóra będzie miękka i gładka, a płytki – wzmocnione i zabezpieczone przed rozdwajaniem.
– Stosuj ją zamiast balsamu do ciała lub dodawaj 1–2 krople do każdej nakładanej porcji kosmetyku. W ten sposób sylwetka zyska jędrność i blask, a także utrzyma właściwy poziom wilgoci.
– Nakładaj olej na różnego rodzaju blizny, rany, rozstępy czy zmiany potrądzikowe, ponieważ przyspiesza proces gojenia, regeneruje, a także stymuluje do odnowy komórkowej.
– Zastępuje serum przeciwzmarszczkowe, uzupełniając działanie kremów na dzień i na noc (do których zresztą też możesz dodawać kilka kropli substancji).
– Wcieraj emulsję we włosy suche lub zaraz po umyciu. Przyniesie korzyści jak błyskawiczna maska regenerująca. Olej scala końcówki, wygładza pasemka na całej długości, a także pomaga w okiełznaniu tych niesfornych i trudnych w stylizowaniu.
Olej arganowy jest dostępny także w formułach kosmetyków do makijażu. Znajdziesz go chociażby w trwałym tuszu marki Rimmel. Produkt nie tylko perfekcyjnie maluje, lecz także wzmacnia, zmiękcza i nabłyszcza rzęsy.