Reklama

Przedszkole w Kunowie dostanie 30 tysięcy złotych. Po co?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Przedszkole w Kunowie dostanie 30 tysięcy złotych. Po co?  - Zdjęcie główne

Szkoła Podstawowa w Kunowie, gdzie od września będzie funkcjonowało przedszkole w pełnym wymiarze | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Rodzice, zwłaszcza dzieci z Kunowa, powinni się cieszyć. Czas funkcjonowania oddziału przedszkolnego, jaki działa w szkole podstawowej wydłuży się do 9 godzin.

W Szkole Podstawowej w Kunowie od nowego roku szkolnego 2022/2023 uruchomiony zostanie dziewięciogodzinny oddział przedszkolny. Przystali na to radni, którzy w budżecie gminy Gostyń, po zmianach w chwale budżetowej, zarezerwowali na ten cel 30 tys. zł.

- Jestem bardzo zadowolony, że tak zdecydowali radni, gdyż od paru lat prosili o to rodzice, a ja prosiłem urząd - powiedział Artur Kasprzak, dyrektor szkoły w Kunowie.

Pieniądze przyznane na uruchomienie oddziału przedszkolnego w pełnym wymiarze godzin mają wystarczyć na prowadzenie zajęć od września do końca 2022 r. Tematem zainteresowali się gostyńscy radni. Podczas dyskusji na posiedzeniu wspólnym komisji Rady Miejskiej w Gostyniu, które odbyło się 31 maja 2022r., sprawę wyjaśniła Natalia Busz, radna a także sołtyska Kunowa. 

W przedszkolu w Kunowie potrzeba więcej godzin na opiekę nad dziećmi

Obecnie oddział przedszkolny w Kunowie funkcjonuje pięć godzin, do godz. 13.00. - To zbyt krótki czas dla rodziców, którzy pracują do godz. 15.00 lub jeszcze dłużej, poza Kunowem. Placówka ma teraz funkcjonować w pełnym wymiarze godzin, tak samo, jak przedszkola w Gostyniu - powiedziała radna.

Rodzice zostawiają dzieci w Gostyniu. Liczba dzieci w szkołach wiejskich spada. Dlaczego?

Natalia Busz podkreśliła, że krótszy czas funkcjonowania oddziału przedszkolnego wiąże się z tym, że rodzice, nawet ci z Kunowa, rezygnują z zapisywania pociech do miejscowej placówki, a zostawiają je w Gostyniu, w przedszkolach gminnych, lub prywatnych.

- Przez to dzieci pozostają w kolejnych latach w szkołach gostyńskich. A tymczasem spada liczba uczniów w wiejskich szkołach - mówiła Natalia Busz.

Pomysł, by wydłużyć funkcjonowanie oddziału przedszkolnego w Kunowie do godz. 16.30 wyszedł od rodziców, ale nie tylko.

- To jest inicjatywa z wielu stron, ale głównym motorem są rodzice, którzy zgłaszali taką potrzebę, zabiegali o wydłużenie opieki nad przedszkolakami do 16.30. A ja zgłaszałem to w urzędzie - powiedział dyrektor Kasprzak.

Zatem zaakceptowanie przez radnych gminy Gostyń zmian w budżecie na 2022 r. daje możliwość uruchomienia w szkole w Kunowie, od września 2022 r., oddziału przedszkolnego funkcjonującego do godz. 16.30 (9 godzin). Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie nie przewiduje żadnych remontów czy powiększania sal z tego powodu.

- Dzieci będą przebywały dłużej w tym samym pomieszczeniu - poinformował. 

Bezpłatne, ale za dodatkowe godziny w przedszkolu trzeba zapłacić

Podczas naboru do przedszkoli nie obowiązują obwody, co oznacza, że wszystkie maluchy z gminy Gostyń są traktowane tak samo. Zatem do oddziału przedszkolnego w Kunowie będą mogli swoje pociechy zapisywać także rodzice z Gostynia, Stężycy czy Daleszyna. I to od nich będzie zależało, na jak długo chcą zostawić je pod opieką nauczycieli. Do godziny 13.00 pobyt w przedszkolu w Kunowie jest bezpłatny. Jeśli dziecko będzie przebywało dłużej (powyżej 5 godzin) rodzice zapłacą złotówkę za każdą dodatkową godzinę.

37 dzieci w przedszkolu w Kunowie

Już wiadomo, że od września do oddziału przedszkolnego przy szkole w Kunowie będzie uczęszczało 37 dzieci. Wśród nich na razie nie ma maluszków z Gostynia. W przedszkolu dzieci są podzielone na dwie grupy - 3-4 latki i 5-6 latki, wśród tych najstarszych są 22 osoby.

- Od września może być więcej przedszkolaków niż dotychczas, ponieważ rodzice od jakiegoś czasu dopytują o wydłużenie czasu opieki - przyznał dyrektor Artur Kasprzak.

By przedszkole w Kunowie mogło funkcjonować w pełnym wymiarze godzin, zostanie zatrudniony dodatkowy nauczyciel. W sumie trzech nauczycieli będzie się opiekowało grupą  przedszkolaków, które od września 2022 r. zawitają do szkoły w Kunowie. Dla dzieci, które pozostaną w placówce przez 9 godzin przewidziano obiad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy