reklama

Krawężniki i obrzeża – jakie rozwiązania wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Krawężniki i obrzeża – jakie rozwiązania wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Obrzeża i krawężniki mają zarówno charakter praktyczny, jak i estetyczny. Dlatego warto podejść do ich wyboru i montażu z dużą starannością. Podpowiadamy, jaki materiał wybrać i jak go odpowiednio zamontować.

Takie elementy, jak obrzeża i krawężniki, nie zawsze są doceniane. Tymczasem to właśnie one porządkują przestrzeń pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Ułatwiają wyznaczanie ciągów komunikacyjnych i dzielenie przestrzeni, a do tego są także elementem wykończeniowym. Trzeba koniecznie prawidłowo je zamontować, ponieważ wtedy stabilizują podłoże ciągu komunikacyjnego i zapobiegają jego przemieszczaniu. Obrzeża i krawężniki pełnią zatem ważną funkcję. Nie można ich traktować jako „zło konieczne”.

Jakich krawężników i obrzeży użyć?

Każdy producent kostki brukowej ma w swojej ofercie również obrzeża i krawężniki, które bardzo dobrze uzupełniają proponowany asortyment. Mamy zatem duży wybór rozwiązań, które dają nowe możliwości aranżacyjne. Zanim zaczniemy układać obrzeża lub krawężniki, warto dokładnie zaplanować otoczenie domu czy ogrodu i sprawdzić, jaka opcja będzie odpowiednia. Warto na przykład wziąć pod uwagę dekoracyjne formy oporników. Rolę krawężników mogą pełnić tak naprawdę różne materiały. Świetnie w tej roli sprawdzają się palisady betonowe, dekoracyjne obrzeża, krawężniki trapezowe, a nawet obrzeża z tworzyw sztucznych. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy użyć tradycyjnych rozwiązań jak obrzeża betonowe. Ważny jest pomysł, a potem jego właściwa, solidna realizacja.  

Kilka słów o montażu obrzeży

Pomysł na wykonanie obrzegowania ciągów komunikacyjnych jest istotny, ale jeszcze ważniejszy jest poprawny montaż obrzeży lub krawężników, żeby cała konstrukcja była trwała i solidna. Układanie takich elementów rozpoczyna się zawsze od wykonania wykopu. Jego głębokość zależy od wysokości układanych elementów, a także od wysokości podkrawężnikowej ławy betonowej.

W kolejnym etapie należy ułożyć jeden rząd kostki brukowej lub betonowych płyt, aby dokładnie określić szerokość nawierzchni, a potem można wytyczyć linie obrzegowań.

Krawężniki i obrzeża montuje się na warstwie półsuchego betonu. Należy w nim umieścić elementy na głębokości 5-15 cm. Nie należy wypełniać fug między krawężnikami lub obrzeżami. Na łukach stosuje się krawężniki łukowe zewnętrzne lub wewnętrzne. W miejscach, gdzie planowany jest wjazd, należy użyć krawężników skośnych i najazdowych.

Krawężniki i obrzeża to ważne elementy porządkowania przestrzeni i tworzenia ciągów komunikacyjnych. Warto zatem zadbać, żeby takie elementy były solidne i trwałe, a do tego podnosiły walory estetyczne otoczenia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE