Korekta odstających uszu to najczęściej wykonywany zabieg chirurgii plastycznej wśród pacjentów w wieku 8-18 lat, choć jest on równie popularny wśród osób dorosłych. Warto go przeprowadzić w każdej sytuacji, gdy odstające lub zniekształcone uszy są przyczyną kompleksów oraz zaniżonej samooceny.
(www.tourmedica.pl/blog/operacja-odstajacych-uszu)
Jak podają statystyki, zdeformowane lub odstające małżowiny uszne to najbardziej powszechny defekt estetyczny okolic głowy, z którym boryka się około 5% światowej populacji. Zazwyczaj jest on spowodowany anatomiczną wadą budowy ucha, choć zdarzają się przypadki, że małżowina ulega deformacji na skutek urazu mechanicznego lub nieszczęśliwego wypadku. Korekta odstających uszu jest jednocześnie najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej u pacjentów w wieku 8-18 lat. Specjaliści doradzają jej przeprowadzenie za każdym razem, gdy odstające uszy stają się przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny (www.tourmedica.pl/blog/operacja-odstajacych-uszu)
Korekta odstających uszu to nie fanaberia
We współczesnym świecie wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie – to przez jego pryzmat innych ludzi oceniają zarówno dorośli, jak i dzieci. Zwłaszcza te ostatnie bardzo szybko wychwytują wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od społecznie przyjętych norm, często komentując wygląd innych osób, bez zastanowienia się nad skutkami swoich słów. Dlatego też dzieci z odstającymi uszami wielokrotnie stają się obiektem nieprzyjemnych żartów i kpin ze strony rówieśników, co prowadzi do kompleksów oraz zaburzonej samooceny.
Nie dziwi więc fakt, że wielu rodziców decyduje się na przeprowadzenie korekty odstających uszu u swoich pociech. Trendem stało się nawet rezerwowanie zabiegu jako prezentu pierwszokomunijnego, choć jeszcze niedawno operacje plastyczne u najmłodszych były traktowane jako fanaberia. – Trzydzieści lat temu dzieci z takimi wadami, jak bardzo odstające uszy czy rozszczep wargi i podniebienia chowano w domach w obawie przed reakcją społeczeństwa, nie leczono. Dziś dysponujemy wieloma różnymi metodami naprawy wad. Ciągle doskonaląc się, dążymy do skracania czasu zabiegu i zastępowania leczenia wieloetapowego jednoetapową metodą operacji. Wszystko po to, aby zaburzenia funkcji i zniekształcenie wyglądu nie utrwaliły się, przez co trudniej byłoby je potem naprawić oraz nie wywołały spustoszenia w sferze psychicznej małego pacjenta – powiedział portalowi kobieta.onet.pl dr Zbigniew Surowiec, specjalista chirurg dziecięcy z kliniki Medycyna Urody.
Korekta odstających uszu może być wykonana dopiero u dzieci w wieku 6-7 lat, kiedy budowa i wielkość małżowiny usznej jest właściwie taka sama, jak u osób dorosłych. Warto jednak mieć świadomość, że u tak małych dzieci zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, więc lekarze coraz częściej zalecają wstrzymanie się z korektą aż do ukończenia przez pacjenta 12-13 lat. Wówczas z powodzeniem można zastosować znieczulenie miejscowe, a dziecko jest już na tyle świadome swojego wyglądu, że chętniej współpracuje z zespołem medycznym i wykazuje się dużo większą dyscypliną w zakresie przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Malucha pod żadnym pozorem nie można zmuszać do operacji lub na siłę przyprowadzać do lekarza – ważniejsze od zdania rodziców są w tym przypadku jego subiektywne decyzje.
Oczywiście na korektę odstających uszu mogą zdecydować się także dorośli pacjenci. Zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny i trwa około 30 minut. Najpóźniej drugiego dnia można wrócić do domu. Przez kilka tygodni należy jednak chronić uszy przed urazami za pomocą specjalistycznej opaski oraz regularnie kontaktować się z lekarzem. Dlatego w przypadku małych pacjentów najlepszym okresem na wykonanie korekty są miesiące wakacyjne. Wówczas rodzice będą mieli pewność, że dziecku nie stanie się nic złego np. podczas zajęć sportowych lub zabaw na przerwach międzylekcyjnych.