Reklama

Klub Mam w Gostyniu - reaktywacja. Święto oddziału dla dzieci w gostyńskiej bibliotece. Było radośnie i wzruszająco

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko „Klub Mam”, który działa w Gostyniu, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wrócił do cyklicznych spotkań. Reaktywacja odbyła się 16 maja 2022r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Radość, wzruszenie, a u niektórych ciekawość „jak to będzie” - to główne emocje, które towarzyszyły gostyńskim mamom podczas spotkania po dwuletniej przerwie. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży biblioteki w Gostyniu w poniedziałek pojawiło się około 10 mam, większość przyszła z pociechami. Bo właśnie o to chodzi.

"Klub Mam" w Gostyniu - spotykają się już od 9 lat

"Klub Mam" powstał w Gostyniu w październiku 2013 r. Jego inicjatorką jest Natalia Marchewka-Bruscia, która od początku prowadzi spotkania. Pomysłodawczyni kieruje się mottem „Podczas porodu rodzi się nie tylko dziecko, rodzi się również matka”.

- Ideą założenia klubu było powołanie grupy wsparcia emocjonalnego dla kobiet, początkujących mam, początkujących przed, w czasie i po porodzie. To wyjątkowy okres dla mam, niełatwy, a idea i sens spotkań zawarte są w stwierdzeniu „Nikt nie da większego wsparcia niż mama mamie” - mówi prowadząca Natalia Marchewka-Bruscia.

W "Klubie Mam" chodzi o to, by pobyć ze sobą, porozmawiać

Zgodnie z inicjatywą klubowe spotkania są dla mam okazją do wyjścia z domu, pozwalają porozmawiać o radościach i problemach macierzyństwa, wymienić doświadczenia, poradzić się.

- Chodzi o to, by spotkać się, pobyć razem, dlatego nie mamy ustalonego harmonogramu, nie działamy według planu - wyjaśnia doula Natalia Marchewka-Bruscia, która sama jest mamą pięciorga dzieci. - Były obawy, czy mamy wrócą po przerwie, czy pojawią się w bibliotece, ale to okazało się niepotrzebne. Dlatego bardzo się cieszę, bo sprawdziło się to, co zawsze powtarzam, że żadna wirtualna rozmowa nie zastąpi takiego bezpośredniego spotkania - dodaje inicjatorka założenia klubu. 

Z sympatii do miejsca, by powrócić do wspomnień, w bibliotece w Gostyniu pojawiły się również mamy, których dzieci chodzą do przedszkola, a nawet do szkoły.

- Okazało się, że "Klub Mam" w Gostyniu stał się nie tylko miejscem wsparcia, ale początkiem przyjaźni między kobietami. Jest też kilka osób, które przeprowadziły się do Gostynia, nie znając nikogo, a dzięki klubowi szybciej „wrosły w miasto”. Ich dzieci z kolei miały łatwiejszy, lepszy start do tutejszego przedszkola czy szkoły - podkreśla Natalia Marchewka-Bruscia.

O inicjatywach "Klubu Mam" w Gostyniu związanych z karmieniem piersią w miejscu publicznym - CZYTAJ TUTAJ

Drzwi biblioteki w Gostyniu otwarte dla każdej mamy 

Spotkania "Klubu Mam" w Gostyniu odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca. Bezpłatnie mogą w nich uczestniczyć kobiety w ciąży lub mamy z małymi dziećmi. Mile widziane są w gostyńskiej bibliotece publicznej, gdzie "Klub Mam" znalazł przytulne i przyjazne miejsce. Komfortowe warunki spotkań to dodatkowa zaleta dla uczestniczek.

W  Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu mają specjalny kącik, inaczej mówiąc „swoje gniazdko”, w którym maluchy mogą się razem bawić i zaprzyjaźniać z książką. Oprócz zabawek, bibliotekarki przygotowały książki skierowane do maluchów. Podobnie jak mamy, nie mogły doczekać się wznowienia działalności klubu po pandemii. Od samego początku istnienia "Klubu Mam" bibliotekarkom przyświecały słowa Małgorzaty Musierowicz: „Dla rodziców tak samo ważną chwilą w życiu ich dziecka jak pierwsze słowa, pierwsze kroki powinno być jego świadome zetknięcie z książką”.

- Dzieci, które tu przychodziły od początku z mamami teraz są już w przedszkolu, niektóre chodzą do szkoły, ale wszystkie „zostały w bibliotece”. One do nas przychodzą i wypożyczają książki. Czują się tu dobrze, a my cieszymy się, że są naszymi czytelnikami. Klub działa w dwie strony, gdyż te spotkania są również korzyścią dla biblioteki. Pierwsze maluchy, których imiona do dzisiaj pamiętamy to „dzieci biblioteczne” - zaznaczyła bibliotekarka Izabela Mehr. 

Przypomnijmy - spotkania "Klubu Mam" w Gostyniu odbywają się cyklicznie, w każdy drugi poniedziałek miesiąca, w godz. 10-12 i są bezpłatne. Do gostyńskiej biblioteki publicznej może przyjść każda mama, bez wcześniejszego zapisywania się. Kolejne spotkanie 13 czerwca w godz. 10.00-12.00

Urodziny biblioteki dla dzieci w Gostyniu

Reaktywacja "Klubu Mam" w Gostyniu jest okazją do świętowania 65. rocznicy powstania w bibliotece w Gostyniu oddziału dla dzieci i młodzieży, a poniedziałkowe spotkanie to dowód na to, że „gostyńska biblioteka na wszystkie dzieci czeka”. Trochę historii - 6 maja 1957 r. utworzono bibliotekę dla dzieci, która początkowo była Filią Dziecięcą Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyniu. Jak napisano na fanpage'u - jej pierwszą organizatorką i kierowniczką była Gabriela Wyzujak. Po niej oddziałem kierowała przez ponad 40 lat Ewa Czub. Gratulujemy i życzymy oddanych czytelników.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy