W okresie od 1 października 2016 roku do do 31 stycznia 2017 r. w powiecie gostyńskim zarejestrowano ogółem 667 zachorowań na grypę i grypopodobnych. W tym zaledwie 17 zachorowań wystąpiło w IV kwartale 2016 roku, a 650 zachorowań - w styczniu 2017 r.
Gwałtowny wzrost liczby zachorowań na grypę rozpoczął się w drugiej połowie stycznia. - Objawy choroby zwykle ustępują samoistnie po 5 - 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą utrzymywać się do około 2 tygodni – mówi Ewa Ulanicka, dyrektor Powiatowej Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gostyniu. Zakażenie wirusem grypy może również prowadzić do powikłań, takich jak: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, czy nawet zapalenie mózgu i opon mózgowych.
W sezonie jesienno - zimowym często występują również przeziębienia, których przebieg różni się od przebiegu infekcji grypowych/grypopodobnych. Grypa ma nagły początek, a przeziębienie rozwija się powoli. W przebiegu grypy gorączka przekracza 39 stopni C, natomiast przy przeziębieniu zwykle występuje tylko stan podgorączkowy.
Co powinno nas zaniepokoić?
Objawy kliniczne grypy:
nagłe wystąpienie objawów choroby,
wysoka gorączka,
dreszcze,
bóle mięśniowe i stawowe,
ból głowy, ból gardła,
kaszel,
wymioty i biegunka (w około 25 - 30% przypadków, częściej u dzieci i młodzieży).
Osobom, u których występują objawy grypy zaleca się pozostanie w domu, odpoczynek oraz picie dużej ilości płynów.
W celu zapobieżenia szerzeniu się zachorowań na grypę zaleca się:
unikanie kontaktu z osobami chorymi,
unikanie tłumu,
zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki,
częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekowanie, zwłaszcza po kaszlu lub kichaniu,
unikanie dotykania rękami oczu, nosa, ust.