Mieszkanie typu „studio” składa się z jednego dużego pomieszczenia, pełniącego funkcje pokoju dziennego, pokoju do pracy, sypialni, kuchni i jadalni oraz wydzielonej łazienki. Jego powierzchnia może być bardzo duża, jak w loftach, lub mała… jak w większości polskich kawalerek. Podstawowym wyzwaniem, przed jakim staje osoba projektująca wnętrze takiego mieszkania, jest wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych bez stawiania ścianek działowych.
Naturalne oświetlenie mieszkania „studio”
Takie mieszkania na ogół są doskonale oświetlone, ponieważ żadna wewnętrzna ściana nie ogranicza światła docierającego do pomieszczenia zza okien. Nie warto zatem psuć tego korzystnego efektu poprzez wieszanie w oknach ciężkich zasłon. Bardziej praktycznym i pasującym do studia rozwiązaniem będą rolety, żaluzje drewniane albo żaluzje plisowane. Sklep internetowy, który znajduje się na stronie niemal każdej większej firmy dystrybuującej takie zasłony, pozwala dobrać indywidualnie dopasowane rozwiązania, nawet do nietypowych okien (jeśli np. studio znajduje się na poddaszu lub mieści się w pofabrycznym lofcie).
Źródła sztucznego oświetlenia w studio
Oprócz światła naturalnego należy wybrać źródła światła sztucznego. Poszczególne strefy funkcjonalne mieszkania: kuchnia, sypialnia, pracownia mogą być wyznaczone właśnie poprzez zamontowanie na ścianach i suficie listw świetlnych, ledowych świateł punktowych lub ustawienie dużych lamp stojących. Takie strefowe podejście do oświetlenia studia jest bardziej praktyczne i oszczędne niż silne światło sufitowe. Jeśli przebywasz w jednej strefie, światło jest zapalone tylko w niej, pozostałe są zaciemnione, dzięki czemu zużywa się mniej prądu.
Meble w studio
Jeśli kilka pomieszczeń znajduje się na jednej powierzchni, warto wyposażyć mieszkanie w meble, które można ustawić pod ścianą. Dzięki temu centrum mieszkania pozostanie puste, a jego przestrzeń będzie wydawała się większa, łatwiej będzie też się po nim poruszać. Praktyczne będą meble ruchome, np. stoliki na kółkach i barki. Popularnym rozwiązaniem jest też delikatne oddzielenie części kuchennej poprzez zamontowanie podłużnego blatu barowego.
Zoabacz także: Minimalizm w wystroju wnętrz