Reklama

500 Plus. Im prędzej złożysz wniosek, tym prędzej dostaniesz pieniądze

Opublikowano: 4 lutego 2021 15:44
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Adobe Stock

Wnioski o środki z rządowego programu Rodzina 500 plus trzeba złożyć nawet w przypadku, gdy nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, w czasie których pieniądze były wypłacane i urząd nie żądał składania wniosków co rok. | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Kompletne, prawidłowo wypełnione wnioski na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał do 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku, można składać od 1 lutego - ale tylko elektronicznie.

Reklama

Prawie 2 lata trwał okres świadczeniowy, który zakończy się z ostatnim dniem maja br. To oznacza, że rodzice, którzy nadal chcą otrzymywać 500 plus, muszą złożyć nowy wniosek - i to na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia. Drogą elektroniczną (przez internet) można to robić już od 1 lutego. - Pamiętajmy, że nigdy nie należy składać wniosków przez e-mail, co jeszcze się zdarza - zaznacza Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu.

Rodzina 500 + - sztandarowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości, wdrożony został w 2016 roku. W pierwszych latach o świadczenie można było starać się na drugie i kolejne dzieci. Natomiast od 2019 roku „500 plus” przysługuje także na pierwszą pociechę w rodzinie.

Choć pojawiały się sygnały o ograniczeniu programu, zawieszeniu czy nawet jego likwidacji, póki co - został utrzymany. To oznacza, że również w tym roku rodzice mogą liczyć na wsparcie. 1 lutego ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”.

Uwaga! Zmiana

Aby móc nieprzerwanie otrzymywać świadczenie, należy złożyć wniosek. To dlatego, że prawie dwuletni okres świadczeniowy- na podstawie którego obecnie wypłacane jest świadczenie- kończy się 31 maja br. Wnioski trzeba złożyć nawet w przypadku, gdy nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, w czasie których pieniądze były wypłacane i urząd nie żądał składania wniosków co rok.

- Trzeba pamiętać, że tym razem wniosek należy złożyć na każde dziecko - także na to, na które już teraz wypłacane są pieniądze, gdyż od 1 czerwca, przez kolejny rok, będzie obowiązywał nowy okres świadczeniowy- podkreśla Karol Jasiak, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu.

Jeśli rodzice tego obowiązku nie dopełnią, nie dostaną pieniędzy.  By zachować ciągłość wypłat, nie można jednak zwlekać do czerwca, ale złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. W przeciwnym przypadku pieniądze dotrą z opóźnieniem - miesięcznym lub dłuższym.

Od kiedy wnioskować?

Kompletne, prawidłowo wypełnione wnioski na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał do 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku, można składać od 1 lutego - ale tylko elektronicznie.

- To ważna data. Przez luty i marzec nie przyjmujemy wniosków tradycyjnych, papierowych. Według ustawy, możemy to robić dopiero od 1 kwietnia - mówi Karol Jasiak.

Termin złożenia wniosku jest bardzo istotny, gdyż od niego zależy kiedy pieniądze dostaniemy. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres w terminie do 30 kwietnia, jego przyznanie oraz wypłata za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca. A  to gwarantuje ciągłość wypłaty od pierwszego miesiąca nowego okresu świadczeniowego.

- Osoba, która złoży dokumenty w okresie od 1 maja do 31 maja, może otrzymać wypłatę świadczenia  za miesiąc czerwiec i lipiec najpóźniej w okresie do 31 lipca - mówi kierownik MGOPS w Gostyniu. - Co ważne, jeśli ktoś złoży wniosek w okresie od 1 lipca do 31 lipca, to najpoźniej do dnia 30 września nastąpi wypłata, ale już tylko za lipiec, sierpień i wrzesień. Za czerwiec te osoby środków nie otrzymają. Na pewno datą graniczną jest dzień 30 czerwca.  Na wnioski złożone od 1 lipca, prawo do świadczenia będzie przyznawane tylko od miesiąca, w którym wniosek został złożony- dodaje.

Elektronicznie, czyli jak? 

Wniosek w wersji tradycyjnej (papierowej) można złożyć osobiście w ośrodku pomocy społecznej lub za pośrednictwem poczty. Kierownictwo MGOPS w Gostyniu, ze względu na trudną sytuację, związaną zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, zachęca do korzystania głównie z drogi elektronicznej. Najwygodniejszym sposobem jest bankowość elektroniczna - praktycznie wszystkie liczące się na rynku oferują swoim klientom możliwość złożenia takich dokumentów z wykorzystaniem swojej infrastruktury elektronicznej. Można to zrobić również przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub przez portal PUE ZUS. 

Przez internet - wnioski są przyjmowane od 1 lutego:

Wniosek o wypłatę świadczenia drogą elektroniczną będzie można złożyć w ośrodku pomocy społecznej miejsca zamieszkania za pomocą :

- bankowości elektronicznej (musisz najpierw sprawdzić na stronie internetowej, czy twój bank oferuje taką możliwość) 

- poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (trzeba mieć tam konto, wówczas można się zalogować i wypełnić wniosek) 

- portal ministerstwa rodziny - empatia.mrpips.gov.pl (tam dostępny jest formularz on-line)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.