Styl klasyczny w wystroju wnętrz jest jak "mała czarna" w modzie - ponadczasowy, komfortowy i zawsze na czasie. Wnętrze w tym stylu sprawia, że zawsze czujemy się w nim dobrze. Dywan naturalnie więc wpisuje się w tę stylistykę. Daje poczucie przytulności i ociepla wnętrze, a to podstawa stylu klasycznego. Czy w takiej aranżacji najlepiej sprawdzi się dywan o tradycyjnym wzorze, czy jednak klasyka może iść w parze z nowoczesnością?
Styl klasyczny kojarzy nam się przede wszystkim z wnętrzami dworków i rezydencji. I słusznie, bo odwołuje się do minionych epok, czasów arystokratycznej Polski czy XIX-wiecznej Anglii. Nie oznacza to jednak, że jest to styl nudny. Charakteryzuje go prostota, elegancja i subtelne bogactwo, które bardziej przejawia się w jakości wykonania i materiałach niż w bogato zdobionych elementach. Najważniejszymi wyznacznikami tego stylu są harmonia, na którą składają się zarówno ustawienie mebli, jak i dobór kolorów oraz umiarem. W takim wnętrzu dywan to dodatek doskonały. Z jednej strony może stanowić pole, na którym łączą się motywy dekoracyjne, z drugiej pozbawia wnętrze surowości.
Dywan jako wyznacznik tradycji
W tak urządzonych wnętrzach dywany tradycyjne prezentują się idealnie. Styl klasyczny to przede wszystkim ciepłe barwy: beże, brązy, szarości i biel. Jednokolorowe, jak Marana Ivory lub subtelnie łączące ze sobą dwa kolory, jak Country Natura, dywany będą najlepszym wyborem.
Styl klasyczny lubi jednak harmonię, dlatego kolor dywanu nie powinien być przypadkowy. Przy jasnej ścianie i ciemnej podłodze, dywan powinien nawiązywać do koloru ścian. Przy jasnej podłodze warto postawić na kolor kontrastujący z posadzką. Inspiracją mogą być obicia mebli czy kolor zasłon. W stylu klasycznym kontrast jest pożądany, ale w umiarkowanym wymiarze.
– Wzór na dywanie może nawiązywać również do ozdób, które charakteryzują styl klasyczny, jak sztukateria czy gzymsy - podpowiada Bożena Tomczyk, ekspert KOMFORT. – Proste, subtelne linie i symetria to motyw, który świetnie dopasowuje się do klasycznie urządzonego pokoju – dodaje. W tym stylu w ofercie znajdziemy np. dywan Petra Terra.
Idealnym połączeniem jest dobór motywu na dywanie do tego pojawiającego się na ścianach, np. w postaci tapety. Nie zapominajmy jednak, że styl klasyczny nie lubi przesytu. Motyw na dywanie powinien być zbliżony do tego na ścianie pod warunkiem, że w pokoju nie ma innego charakterystycznego wzoru, w przeciwnym razie to dywan powinien stonować zdobienia na ścianie.
Orientalna elegancja
Dużą popularnością we wnętrzach klasycznych cieszą się dywany w stylu perskim i tureckim. Wzorzyste, bogato zdobione to tak naprawdę dywanowa klasyka, która jeszcze nie tak dawno temu dominowała w naszych domach. Taki wzór odwołuje się do tradycji, która idzie w parze ze stylem klasycznym we wnętrzach. Do wyboru są charakterystyczne wzory, jak Anastazja Bordo czy nieco stonowany Dafne Alabastrowy. Możemy postawić również na okrągły dywan w stylu orientalnym, jak Kordoba Sepia.
– Kobierce stylizowane na perskie pięknie prezentują się w towarzystwie drewna zarówno na ścianie, jak i na podłodze, mebli o klasycznych liniach i jasnych ścian – podkreśla Bożena Tomczyk, ekspert Komfort. – Takie połączenie dodaje temu tradycyjnemu dywanowi lekkości – dodaje.
W klasycznym wnętrzu świetnie odnajdą się również modne w ostatnich sezonach dywany z przetartym wzorem – jak Serenity Ancien. Naturalnie postarzony dywan idealnie wpasuje się do wnętrza, które tworzone jest z myślą o antykach. Na takim tle zabytkowe meble będą się pięknie prezentować.
Fot. Dywan Karma Blue
Subtelna nowoczesność
O ile klasyka rezygnuje z odważnych kolorów, to odważne motywy w dekoracjach są mile widziane. Coraz częściej architekci urządzając wnętrza w stylu klasycznym, sięgają po nowoczesne elementy wystroju. W takim przypadku dywan może stanowić doskonałe przełamanie rutyny.
– Nowoczesność wprowadzana do klasycznych wnętrz nie ma jednak krzykliwych kolorów, lecz wzory, które dominują na międzynarodowych targach designu. Komponują się one świetnie z klasyczną elegancją – podkreśla ekspert Komfort.
Do klasycznego stylu świetnie pasuje trend geometryczny. Nowoczesne dywany w subtelnie zarysowane romby czy trójkąty to strzał w dziesiątkę. Szary dywan Fenix Elmas jest prosty, a jednocześnie nieoczywisty. Z kolei model Kanto Golden to przykład postarzanej nowoczesności. Lekko rdzawy odcień pięknie wkomponuje się w brązowe barwy klasycznego wnętrza.
Z drugiej strony możemy postawić na coś bardziej klasycznego, ale jednocześnie bijącego rekordy popularności. Marokańska koniczyna to nie tylko elegancka propozycja, ale i uniwersalny wzór, który świetnie sprawdzi się w stylu klasycznym. Model Mane w beżowym kolorze to kwintesencja klasyki, nie tylko tej dywanowej.
Dywan Elegant Beige jest spokojny, ale z drugiej strony nietypowy. Nie znajdziemy w nim symetrii i harmonii, ale może stanowić element wspólny dla pozostałych kolorów i motywów aranżacji. Nawiązuje on do motywów występujących w naturze, więc świetnie będzie się komponować z drewnem i jasnymi kolorami.
Styl klasyczny, choć może wydawać się, że narzuca pewnie granice, jest bardzo elastycznym typem aranżacji. Niezależnie od tego, czy postawimy na dywan tradycyjny czy nowoczesny, ważne by kierować się zasadami przyświecającymi temu stylowi: elegancji, subtelności, prostocie i umiarowi.