reklama

Co powoduje swędzenie skóry głowy?

Opublikowano:
Autor:

Co powoduje swędzenie skóry głowy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Co powoduje swędzenie skóry głowy?

 

Spis treści:

  1. Swędzenie skóry głowy - to może być łupież
  2. Swędzenie skóry głowy a pozostałe czynniki sprawcze 
  3. Jak zniwelować swędzenie skóry głowy?
  4. Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy - to może być łupież

Swędzenie skóry głowy to częsty symptom łupieżu zwykłego - obok zaczerwienień i nadmiernie złuszczającego się naskórka. Z tym problemem dermatologicznym zmaga się około 3 mln Polaków. Co powoduje łupież? Za rozwój schorzenia najczęściej odpowiadają drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur, które w sposób naturalny egzystują na owłosionej skórze głowy i żywią się sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe. Gdy stężenie drobnoustrojów przekracza 74%, dochodzi do infekcji grzybiczej i dokuczliwego swędzenia skóry głowy. Oczywiście łupież to tylko jeden z licznych czynników sprawczych świądu.

Swędzenie skóry głowy a pozostałe czynniki sprawcze 

Co poza łupieżem zwykłym (suchym) może przyczyniać się do swędzenia skóry głowy?  Swędzenie skóry głowy niekiedy wskazuje na różne choroby np. łuszczycę, AZS, wszawicę, łysienie bliznowaciejące, zapalenie mieszków włosowych. Zdarza się, że świąd i uporczywe drapanie się po głowie ma podłoże psychogenne (może wynikać z zaburzeń psychicznych, chorób neurologicznych). U części osób swędzenie skóry głowy jest reakcją alergiczną na przyjmowane leki lub składniki stosowanych kosmetyków (klasycznych i suchych szamponów, masek i odżywek do włosów). Inną przyczyną dolegliwości mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej. Skóra głowy może swędzieć również z bardzo prozaicznych przyczyn, jak jej nadmierne przesuszenie np. w związku z częstym używaniem suszarki do włosów z ciepłym nawiewem powietrza lub braniem gorących pryszniców. Zdarza się, że kobiety, które poddały się koloryzacji, również mają problem z chwilowym świądem głowy, wskutek podrażnienia skóry związkami chemicznymi wchodzącymi w skład farb do włosów.

Jak zniwelować swędzenie skóry głowy?

Leczenie swędzenia skóry głowy zależy od przyczyny pojawienia się tego problemu. Jeśli świąd jest efektem zakażenia grzybiczego Malassezia furfur i towarzyszą mu inne objawy, typowe dla łupieżu - konieczna jest profesjonalna kuracja szamponem leczniczym Nizoral z 2% stężeniem ketokonazolu, leku wykazującego silne działanie przeciwgrzybicze. Nizoral szybko i skutecznie ogranicza liczne kolonie lipofilnych drożdżaków i niweluje wszystkie objawy łupieżu, przynosząc znaczną ulgę już po jednym zastosowaniu! Wystarczy poddać się 2-4 tygodniowej kuracji, stosując preparat 2 razy w tygodniu. Nizoral może być używany już od 12. r.ż. To bezpieczny produkt, którego skuteczność potwierdziły niezależne badania kliniczne. Natomiast jeśli za swędzenie skóry głowy odpowiadają błędy w pielęgnacji - warto przyjrzeć się składom stosowanych kosmetyków i zamienić je na bardziej ekologiczne, łagodne preparaty np. z emolientami, które mają działanie natłuszczające. Poprawę stanu podrażnionej skóry głowy ułatwi rezygnacja z używania suszarki, suchych szamponów, lakierów i pianek do włosów z alkoholem w składzie. Wskazane jest również wstrzymanie się od inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Jakie domowe metody pozwolą złagodzić uporczywy świąd?

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Ulgę w przypadku swędzącej skóry głowy mogą przynieść płukanki z naparu nagietka, rośliny, która słynie z kojących właściwości. Natomiast płukanie włosów octem jabłkowym rozcieńczonym z wodą, może pomóc zlikwidować uczucie ściągnięcia oraz przywrócić skórze prawidłowy poziom pH. Skóra może przestać nas swędzieć również wtedy, gdy będziemy stosować 1-2 w tygodniu maseczki z soku cytryny i jogurtu naturalnego. 

Jak widać istnieje wiele sposobów na walkę z uporczywym swędzeniem skóry głowy - jeśli mimo specjalistycznej kuracji szamponem leczniczym, stosowania domowych metod oraz pozostałych wskazówek problem nie minie, wskazana jest wizyta w gabinecie dermatologicznym.

Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

NIZ/17/12.12.19

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE