Co daje nam joga?

Opublikowano:
Autor:

Co daje nam joga? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Ciało, które nie zostaje systematycznie poddawane żadnemu wysiłkowi fizycznemu, zaczyna po jakimś czasie słabnąć i sztywnieć. Ruch ma też znaczenie w profilaktyce wielu chorób. Każdy powinien wybierać taki rodzaj aktywności, który sprawi mu największą przyjemność i nie będzie działać demotywująco. Ciekawą propozycją jest joga, która nadaje się tak naprawdę dla każdego.

W zasadzie już wszyscy naukowcy podkreślają rolę aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia. Nie jest przypadkiem, że aktualnie obowiązująca piramida żywieniowa ma u swej podstawy codzienny ruch jako najważniejszy element, a dopiero powyżej niego pojawiają się produkty spożywcze. Brak ruchu oznacza pogorszenie stanu fizycznego człowieka, ale zarazem obniżenie odporność organizmu i powoduje nawet zmęczenie psychiczne. Joga natomiast działa kompleksowo zarówno na samo ciało, jak i psychikę. Wszyscy zaczynający swoją przygodę z jogą zauważają pozytywne zmiany w sobie już po kilku zajęciach. Nie oznacza to, że nagle wszystkie sztywności mięśni przechodzą, ponieważ na to potrzeba trochę więcej czasu, jednak postępy są naprawdę w miarę szybko zauważalne.

 

Sylwetka na medal

Wystarczy przyjrzeć się osobom mijanym na ulicy, aby zrozumieć, jak wielkim problemem współczesnego człowieka są różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa. Większość ludzi i to nawet bardzo młodych, garbi się. To ma oczywiście też związek z nieustannym pochyleniem głowy przy wpatrywaniu się w ekran telefonu albo dziwnym jej przekrzywieniem przy rozmowie telefonicznej. W każdym razie konsekwencje takich nienaturalnych pozycji są widoczne na co dzień, a jeżeli doda się do tego brak ruchu, to trudno się dziwić, że coraz młodsze osoby cierpią z powodu bólu pleców.

Joga natomiast prostuje. Chociaż początki jogi bywają niekiedy dość ciężkie, to warto podjąć ten wysiłek. Jednym z pierwszych efektów będzie właśnie wyprostowanie sylwetki. To wręcz niewiarygodne, ale naprawdę kilka godzin jogi wystarczy, aby automatycznie zacząć się prostować. Organizm sam mówi, że garbienie się nie jest korzystne. Przyczyna tkwi w sposobie wykonywania kilku pozycji, w których nie ma szans na utrzymanie równowagi, jeżeli sylwetka będzie pochylona. Przykładowo w pozycji drzewa plecy należy idealnie wyprostować, aby ciało miało odpowiedni balans, a dzięki temu wzmacniają się mięśnie przykręgosłupowe i wyrabia się nawyk trzymania wyprostowanej sylwetki.

Przy stosunkowo niewielkich zmianach zwyrodnieniowych poczuje się poprawę, ponieważ znikną dolegliwości bólowe, natomiast przy bardziej zaawansowanych zmianach potrzebna będzie konsultacja lekarska i przede wszystkim ćwiczenie pod czujnym okiem nauczyciela jogi, który ma dodatkowo odpowiednie doświadczenie w zakresie rehabilitacji.

 

Mocne mięśnie i elastyczne stawy

Regularna praktyka jogi ma świetny wpływ na układ mięśniowy. Najlepiej, jak ćwiczy się kilka razy w tygodniu, to wtedy efekty są naprawdę szybkie. Co ważne, wzmacniają się wszystkie mięśnie, a nie jedynie konkretne grupy mięśniowe. To wyjątkowa zaleta jogi i jej przewaga nad innymi rodzajami aktywności fizycznej. Równomierna praca nad wszystkimi mięśniami sprawia, że nie dochodzi do niebezpiecznych przeciążeń i tym samym niweluje się ryzyko kontuzji. Ponadto wyraźnie uelastyczniają się stawy. Coraz łatwiej się wtedy schylać, a ciało o poranku nie będzie sztywne niczym kawałek drewna. Zauważalna staje się też większa siła w rękach. Przyjemnie obserwować siebie, kiedy po jakimś czasie przestają drżeć mięśnie przy asanach, które wcześniej trudno było utrzymać przez kilka sekund. Z kolei niektórzy nie muszą się więcej martwić o zakwasy.

 

Lepsza kondycja

Pierwsze zajęcia jogi mogą czasami zadziwić, ponieważ nie tylko dynamiczne odmiany jogi, ale także te spokojne, jak joga Iyengara wywołują mocne przyspieszenie oddechu. Wiele osób myśli, że joga wyłącznie zrelaksuje i odpręży, a nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymaga też dobrej kondycji. Jednak i w tym aspekcie zauważa się szybkie zmiany. Systematyczna praktyka jogi sprawia, że po jakimś czasie można się pochwalić całkiem niezłą kondycją i już bez zadyszki przejść przez całe zajęcia.

 

Sztuka oddychania

Warto sobie uświadomić, że przyspieszony oddech może też wynikać z nieumiejętności oddychania. Brzmi to niewiarygodnie, ale duża grupa osób ma problem z prawidłowym oddechem, który jest zbyt płytki i nierównomierny. Mało tego, wielu ludzi automatycznie wstrzymuje oddech przy dużym wysiłku, kiedy właśnie w tym momencie jest największe zapotrzebowanie na tlen. Oddech wymaga skupienia. Kontrolowanie swojego oddechu jest jedną z najtrudniejszych sztuk. Joga tego uczy, ale bardzo często się zdarza, że umiejętność prawidłowego oddychania nabywa się niezwykle opornie. Często łatwiej opanować dość skomplikowaną pozycję w jodze niż opanować swój oddech.

 

Najlepsza pigułka antystresowa

To jest potwierdzone naukowo, że regularne wykonywanie asan zmniejsza stres i niweluje wszelkie niepokoje, a tym samym poprawia jakość życia. Zaobserwowano także pozytywny wpływ jogi w przypadkach bezsenności, a nawet depresji. Joga jest na pewno zdrowszym sposobem na walkę z tego typu dolegliwościami niż branie tabletek, więc osoby mocno zestresowane powinny rozważyć taką naturalną metodę radzenia sobie z problemem. 

 

Idealne tętno i ciśnienie krwi

Joga świetnie reguluje pracę serca. To ważne dla osób borykających się ze zbyt szybkim tętnem albo za wysokim ciśnieniem krwi. W tym przypadku zalecana jest jednak duża ostrożność i modyfikacja pozycji, więc nie powinno się ćwiczyć samodzielnie, aby sobie nie zaszkodzić.

Joga jest generalnie bezpieczna, jednak poza tymi, którzy mają problem z ciśnieniem, szczególnie muszą uważać kobiety w ciąży, a także ci, którzy cierpią na rwę kulszową, jaskrę czy też ostre zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Nie oznacza to, że mają rezygnować z jogi, nic z tych rzeczy. Po prostu konieczna będzie konsultacja lekarska i ćwiczenie razem z nauczycielem o specjalizacji rehabilitacyjnej. Co ważne, do praktykowania jogi nie potrzeba dużo. Wystarczy dobrej jakości mata do jogi (zobacz te maty: https://jogastyl.pl/maty-do-jogi ) oraz chęć do pokonywania własnych ograniczeń organizmu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE