Zebranie informacyjne w sprawie powołania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ponieckiej
Zebranie informacyjne w sprawie powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ponieckiej odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Poniecu. Uczestniczyło w nim około 40 osób. Inicjator założenia organizacji, dr Grzegorz Wojciechowski przyznał, że od dawna nosił się z zamiarem zawiązania towarzystwa, które promowałoby i dokumentowało lokalną historię oraz kulturę.
- Nie jestem rodowitym mieszkańcem Ponieca, ale spędziłem tu większość życia - przyznał dr. Grzegorz Wojciechowski, inicjator powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ponieckiej. - Nikt z miejscowych nie podjął takiej inicjatywy, postanowiłem się więc odważyć i zaproponować rozpoczęcie prac nad powstaniem towarzystwa - dodał.
Ambitne plany związane w Towarzystwem Miłośników Ziemi Ponieckiej
Plany i zamierzenia inicjatora są bardzo ambitne. Marzy nie tylko o ujęciu w formy organizacyjne działalności ludzi zainteresowanych przeszłością gminy, ale również o stworzeniu izby regionalnej oraz zapoczątkowaniu regularnych publikacji poświęconych lokalnej historii, kultury czy obyczajów. Praca towarzystwa miałaby opierać się na sekcjach tematycznych i być bardzo szeroka.
- Ma to być organizacja interdyscyplinarna, zajmująca się nie tylko historią, ale też kulturą ludową, lokalnymi zwyczajami, językiem, a nawet kulinariami. Wszystko będzie zależeć od zainteresowania członków. Towarzystwo powstaje po to, żeby bawić się historią i etnografią na zasadzie otwartości oraz dobrowolności - wyjaśniał dr. Grzegorz Wojciechowski.
Ważnym aspektem działaności TMZP ma być gromadzenie dokumentów oraz archiwalnych zdjęć, popularyzacja historii, na przykład w formie wieczorów wspomnień, podczas których członkowie opowiadaliby o życiu w Poniecu i okolicy w czasach ich młodości. Innym pomysłem jest prowadzenie profilu w mediach społecznościowych, strony internetowej, czy wydawanie kroniki z życia gminy. W planach są także wycieczki, organizacja wystaw oraz współpraca z innymi organizacjami o podobnym charakterze.
Burmistrz Ponieca obiecuje lokal na siedzibę ZMTP i zachęca do pracy społecznej
- Takie towarzystwo Poniecowi się należy - stwierdził z kolei Jacek Widyński, burmistrz Ponieca. - To duże zadanie, do którego potrzeba zaangażowanych mieszkańców. Dzięki pracy społecznej uda się wypracować wiele pozytywnych działań na rzecz przyszłych pokoleń, tym bardziej, że historia Ponieca nie jest w pełni zbadana. Towarzystwo otworzy też możliwości działania na zewnątrz - podkreślał.
Szef samorządu zadeklarował podczas spotkania, że może zaproponować trzy lokale, które mogłyby stać się siedzibą towarzystwa. Przypomniał też, że stowarzyszenie może aplikować o publiczne pieniądze.
Pierwsze pomysły na działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Ponieckiej
Uczestnicy zebrania bardzo pozytywnie wypowiadali się o idei utworzenia Towarzystwa Miłośników Ziemi Ponieckiej. Padły także pierwsze propozycje dotyczące jego działalności.
- Proponuję utworzenie sekcji archiwalnej, która swoją pracę rozpoczęłaby od kwerendy w Archiwum Państwowym w Lesznie - mówiła Karolina Cieślak, która zasugerowała również utworzenie kółka genealogicznego. - Pomagałoby ono mieszkańcom szukać informacji o przodkach - wyjaśniała.
Wśród pomysłów było również badanie historii ponieckiego harcerstwa, zapoznanie się z archiwum miejscowej szkoły, podjęcie działań zachęcających młodzież do pracy w stowarzyszeniu, otwarcie sekcji krajoznawczej, turystycznej, przyrodniczej. Pojawiły się także osoby gotowe tworzyć władze TMZP. To ważne, bowiem zanim organizacja zostanie zarejestrowana w sądzie, musi odbyć się zebranie konstytucyjne. Prawdopodobnie zostanie ono zwołane pod koniec maja.
W trakcie spotkania nie zabrakło apeli o rozpowszechnianie informacji na temat powstania towarzystwa, by jak najwięcej osób wstąpiło w jego szeregi. Dr Grzegorz Wojciechowski zaprezentował także propozycję logo stowarzyszenia, które wygenerowała sztuczna inteligencja. Nawiązuje ono do herbu miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.