W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbyła się pierwsza publiczna prezentacja książki Wojciecha Śmigileskiego pt. „Mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich”. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób.
Wśród nich znaleźli się uczniowie, gminni i powiatowi samorządowcy, proboszczowie lokalnych parafii, członkowie organizacji pozarządowych. Gośćmi specjalnymi byli: prof. dr hab. Witold Kulesza – były dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i dr Ewa Kowalska – kierownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Podczas promocji prof. dr hab. Witold Kulesza wygłosił prelekcję pt. „Zbrodnia katyńska – epilog przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka”. Za swe wystąpienie profesor został nagrodzony olbrzymimi owacjami widowni.
Problematykę zbrodni z roku 1940 przedstawiła również dr Ewa Kowalska, która w imieniu Muzeum Katyńskiego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wręczyła nagrody osobom zaangażowanym w propagowanie prawdy o Katyniu. Piotr Giermaziak i Stowarzyszenie Zielona Kohorta zostali nagrodzeni Medalem Pułkownika Bronisława Gembarzewskiego, przyznanym przez dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. dr. hab. Zbigniewa Wawera. Wojciech Śmigielski, Piotr Rymarczyk i Mirosława Bigaj otrzymali dyplomy pamiątkowe i podziękowania przyznane przez Muzeum Katyńskie.
Książka Wojciecha Śmigielskiego – archeologa, uczestnika prac ekshumacyjnych w lesie katyńskim – zawiera biogramy osób, związanych z Gostyniem, które zostały zamordowane w Związku Radzieckim po 1939 roku. Autor przygotowywał je blisko 20 lat. W publikacji znajduje się również album, pokazujący ekspedycje Stowarzyszenia Zielona Kohorta do Katynia, Mednoje i Charkowa, mające na celu upamiętnienie ofiar.