W gostyńskim muzeum oraz kilku punktach na terenie gminy Pępowo dostępna jest najnowsza pozycja autorstwa Gabriela Roszaka „Skoraszewice na przestrzeni wieków. Studia nad historią wsi i parafii”. Książka liczy ponad 140 stron i zawiera 40 stron archiwalnych fotografii. Jak mówi autor - praca nad nią była czystą przyjemnością.
Pomysł na książkę sięga roku 2007, kiedy to Gabriel Roszak rozpoczął zbieranie materiałów do monografii swojej rodziny. Natrafił wówczas na ciekawe źródła, dotąd nieznane dotyczące społeczności wsi i parafii.
- Regionalistyka to mój konik, nie mogłem przejść obok nich obojętnie. Pomyślałem, że skoro już te materiały wyszukałem, to szkoda by było, żeby ich nie upublicznić - mówi autor książki.
Pozycja zawiera nie tylko źródła literackie, ale także osobiste autora, który w Skoraszewicach spędził młodzieńcze lata. Gabriel Roszak wspomina, kiedy w latach 60. i początkach lat 70. był ministrantem. Uwielbiał wizyty duszpasterskie w ramach „kolędy”.
- Lubiłem zaglądać w miejsca, gdzie nie powinienem. Ale to tam właśnie czaiła się historia, odkrywałem różne, maszyny, urządzenia, które mnie inspirowały, a nie były powszechne w użyciu, już zapomniane. Musiałem wtedy dowiedzieć się, do czego służą. Obrosłem historią, regionalną pajęczyną - przyznaje szczerze Gabriel Roszak.
Regionalista wzbogacił książkę wspomnieniami mieszkańców. Rozmowy były długie, początkowo nieuporządkowane, ale bardzo wartościowe. Autor zapewnia, że książka nie jest skierowana wyłącznie do mieszkańców Skoraszewic.
- Opisuję w niej kolejnych właścicieli wsi, a są to znane rody jak Konarzewscy, Mycielscy, Sypniewscy, Bojanowscy. Ich potomkowie są rozsypani po całym świecie, więc książka nie zamyka się tylko w granicach wsi - zapewnia Gabriel Roszak
Wydawcą „Skoraszewice na przestrzeni wieków. Studia nad historią wsi i parafii” jest Urząd Gminy Pępowo. Książkę zakupić można w urzędzie, Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie, bibliotece gminnej, saloniku prasowym p. Bożeny Kaczmarek oraz w Szkole Podstawowej w Skoraszewicach (w bibliotece szkolnej w poniedziałki i wtorki w godz. 8.00-12:45). Koszt egzemplarza to 30 zł. Mieszkańcy Gostynia mogą ją nabyć w muzeum.
Więcej o temacie we wtorkowym Życiu Gostynia (10 listopada).