Pierwszego września obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ze względu na bezpieczeństwo obywateli, w dobie panującej pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w gminach nie odbyły się planowane uroczystości i manifestacje. Obchody wyglądały skromniej niż dotychczas.
Jednak o poległych nie zapomniano. Tradycyjnie jak co roku na boreckim rynku pod tablicami pamiątkowym przedstawiciele władz samorządowych dla upamiętnienia ofiar II wojny światowej złożyli wiązankę kwiatów. O godz. 10.00 w mieście została uruchomiona syrena alarmowa. Gostynianie również oddali hołd ofiarom II wojny światowej w 81. rocznicę napaści Niemiec na Polskę. W gostyńskim kościele farnym pw. św. Małgorzaty, we wtorek po południu odprawiona została uroczysta msza święta. Następnie delegacje samorządów powiatowego i gminnego oraz kombatanci, a także przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Serca Jezusowego.
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem Niemiec na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Motywem tych działań było odrzucenie przez Polskę planów Hitlera, które zakładały utworzenie korytarza lądowego łączącego Niemcy z dawnymi Prusami Książęcymi. W ten sposób Hitler zamierzał zbudować nowy porządek w Europie, którego dowódcą miała być III Rzesza Niemiecka. O świcie 1 września nastąpiła agresja na Polskę. Sojusznicy Polski Wielka Brytania i Francja zażądały wycofania wojsk, co zostało zignorowane przez Hitlera. Efektem było wypowiedzenie wojny Niemcom. Działań zbrojnych na wielką skalę jednak nie podjęto. Od 1 września 1939 r. Polska prowadziła wojnę obronną. Mimo ogromnego patriotyzmu wojska Polskie nie były w stanie obronić terytorium kraju. 17 września 1939 r. nastąpiła agresja ZSRR. 28 września Trzecia Rzesza Niemiecka i ZSRR dokonały „IV rozbioru Polski” Opór w Kampanii Wrześniowej trwał do 5 października 1939 roku - bitwa pod Kockiem. Kampania wrześniowa została przegrana, ale nie wojna. Na licznych frontach II wojny światowej Polacy będą dawali świadectwo swojego heroizmu w walce o odzyskanie utraconej niepodległości.