Gostyń otrzymał takie prawa w roku 1525 od Zygmunta Starego i w 1666 roku od Jana Kazimierza. Pod koniec XVIII wieku liczba jarmarków wzrosła do ośmiu w roku, choć przyznać trzeba, iż żaden z nich nie odgrywał większej roli. Za każdym jednak razem do grodu nad Kanią przybywało co najmniej kilkadziesiąt osób, które szukało w mieście lub w jego pobliżu noclegu. Ilość przyjezdnych, którzy chcieli lub musieli przenocować w Gostyniu, była zapewne niewielka. Miasto było wówczas stosunkowo małym, prowincjonalnym ośrodkiem o lokalnym oddziaływaniu.
Stan ten zmienił się radykalnie w roku 1887, kiedy to Gostyń stał się siedzibą władz powiatowych. W roku następnym miasto uzyskało też połączenie kolejowe z Lesznem i Jarocinem. Wszystko to spowodowało, że pojawiło się zapotrzebowanie na miejsca noclegowe. Zaczęto zatem budować hotele. Nie wiemy, w jakiej kolejności one powstawały. Nie znamy też wszystkich ich właścicieli.
Najstarsze gostyńskie zajazdy, jakie znamy z nazwy, to oberża „Pod złotym słońcem”, zwana powszechnie „oberżą wędrusów” (działała z pewnością już w roku 1848, a oberżystą był tu Józef Jankowski), mieszcząca się przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II pod numerem 39.
W końcu wieku XIX wieku przy dzisiejszej ulicy Kolejowej 2 żydowski hotel i oberżę miał Pinkus Wacht. Właściciel udawał Polaka. W oberży tej bywali zatem i Żydzi, i Polacy. W pierwszych latach XX stulecia starszy już Wacht sprzedał oberżę i hotel Niemcowi Dohmenowi. Ten przebudował posiadłość i przy dzisiejszej ulicy Kolejowej 2 otworzył w 1906 roku Hotel Dohmen. Działał prawdopodobnie do roku 1918. W 1922 roku obiekt kupił Władysław Jezierski i urządził tu Hotel Polonia. Uroczyste otwarcie hotelu i restauracji miało miejsce 18 listopada 1922 roku. Obiekt działał do 1939 roku, kiedy to przejęli go Niemcy. W latach niemieckiej okupacji był tutaj Deutsches Haus. Działał hotel i kawiarnia. Prowadził je Reinhold Richter. Po zakończeniu działań wojennych ponownie uruchomiono hotel „Polonia”, który istniał w Gostyniu do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Podobnie rzecz się miała z pewnością z Hotelem Kaiserhof. Mieścił się on przy ówczesnej ulicy Leszczyńskiej 28 - dziś ul. Powstańców Wielkopolskich 10. Prowadził go do 1919 roku Oskar Gabriel z rodziną. Do końca 1918 roku odbywały się tutaj najważniejsze uroczystości miejskie i powiatowe. W dniu 11 maja 1919 roku, po wcześniejszym odkupieniu budynku, Józef Szyszka otworzył tu Hotel Resursa z restauracją. W 1931 roku obiekt nabył Feliks Marczyński i urządził restaurację „Bomboniera”, lecz działalności hotelowej już nie prowadził.
żródło: Muzeum w Gostyniu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.