Czy w gminach powiatu gostyńskiego są jeszcze ulice, place, które pochodzą z czasów PRL-u.
Od roku 1990 władze co jakiś czas chcą zdekomunizować Polskę. Tak jest również teraz. W Sejmie aktualnie znalazł się projekt autorstwa senatorów PiS. Zakłada zakaz propagowania komunizmu i totalitaryzmu poprzez nazwy ulic, placów, patronów szkół. itp. Nazwy miałyby być zlikwidowane w ciągu dwóch lat.
Okazuje się, że w naszym powiecie są gminy, w których ostały się jeszcze takie. A właściwie jedna – Krobia, gdzie do dziś mieszkańcy legitymują się adresami: Karola Świerczewskiego i 30-lecia PRL, a w Pudliszkach 40-lecia PRL. Czy nadszedł czas na zmianę? Wydaje się, że ani samorząd, ani mieszkańcy nie reagują na to hurra optymizmem.
Bardzo ciekawa i zarazem skomplikowana historycznie jest za to historia jednej z głównych ulic w Pępowie - Stanisławy Nadstawek. Nadano ją w latach 60. – Nie mamy Gierka, czy Sawickiej. Jest córka i ojciec. Obydwoje zginęli właściwie na Wschodzie. On jest katyńczykiem, ona była podporucznikiem Ludowego Wojska Polskiego. Czy mamy zmieniać nazwę? – pyta retorycznie wójt Stanisław Krysicki.
Bardzo szybko problem komunistycznych nazw ulic rozwiązano w Gostyniu. Na początku lat 90-tych zmieniono te najbardziej kontrowersyjne. - Przede wszystkim działaczy komunistycznych, którzy w dodatku bardzo często ocierali się o zbrodnie okresu stalinowskiego. Byli to zbrodniarze, jak na przykład Marchlewski, czy Dzierżynski – mówi historyk Grzegorz Skorupski. Ich nazwiskami nazwane były dwie główne ulice, obecnie ks. Franciszka Olejniczaka i Wrocławska.
Czy nadawane przez komunistów nazwy, niezwiązane z komunizmem mają także budzić nasze kontrowersje? Na przykład gostyńskie osiedle Tysiąclecia zawdzięcza swoją nazwę działaczom, a przecież przypomina o powstaniu państwa polskiego. – Nie przesadzajmy, że będziemy likwidować wszystko, co powstało w czasach PRL. Nie wszystko było złe. Nie wolno wykreślać pewnych działań – przestrzega historyk. Na osiedlu zmieniono później nazwy z na przykład 15-lecia PRL na Łokietka, Marcelego Nowotki na Mieszka I. Jest też Bolesława Chrobrego. - Tym bardziej wiążą się z nazwą osiedla Tysiąclecia – zauważa Grzegorz Skorupski.
Ostania zmiana nazw ulic w Gostyniu została dokonana Uchwałą nr XXII/113/92 Rady Miejskiej w Gostyniu z dnia 23 stycznia 1992 r.
Uchwałą tą zastały zmienione nazwy następujących ulic:
- ul. Marcelego Nowotki na ul. Mieszka I
- ul. Hanki Sawickiej na ul. Bolesława Chrobrego
- ul. 15-Lecia PL na ul. Władysława Łokietka
- ul. 20 Października na ul. Marii Konopnickiej
- ul. Kpr. Kazimierza Urbańskiego na ul. gen. Stanisława Taczaka
- ul. Mariana Buczka na ul. Stanisława Mikołajczyka
- ul. Małgorzaty Fornalskiej na ul. gen. Władysława Sikorskiego
- ul. Zjednoczonego Ruchu Ludowego na ul. Wincentego Witosa.