- Przez myśl przemknęło mi, że taki maszt mógłby stać w Starym Gostyniu, ale jeśli miałby pojawić się w gminie , to najlepszym miejscem byłaby Góra Zamkowa. Jeśli udałoby się zebrać 500 podpisów lub więcej i taki maszt by się nam należał, to ja go bardzo chętnie widzę w Starym Gostyniu. Miejsc może być wiele, decydujący głos miałby samorząd. Jeśli mieszkańcy chcieliby, wystarczy oddać głos. Nic wielkiego – mówi Sławomir Nowaczyk, sołtys Starego Gostynia, który z zaangażowaniem zareagował na ogłoszenie rządowego projektu „Pod biało-czerwoną” i rozpowszechnia tę akcję.
Projekt zakłada sfinansowanie przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. To od mieszkańców zależy, czy gmina zdobędzie odpowiednią liczbę głosów i otrzyma dofinansowanie. Można już oddawać głosy, jedynie w formie online.
Na maszt i flagę oraz ich instalację może liczyć każda gmina w Polsce, która spełni określone w regulaminie warunki. Warunkiem jest zebranie wymaganej liczby głosów poparcia mieszkańców gminy pod kandydaturą tej gminy. Głosy poparcia składane są elektronicznie poprzez wypełnienie ankiety dostępnej na stronie bialoczerwona.www.gov.pl. Głos poparcia może być składany przez osobę fizyczną, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, zamieszkałą na terenie danej gminy. Inicjatywa „Pod Biało-czerwoną”, jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów oraz triumfatorów. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu.
Żeby rząd sfinansował zakupu masztów i flag potrzebna jest określona ilość głosów:
- dla gmin do 20 000 mieszkańców - 100 głosów;
- dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców - 500 głosów;
- dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców - 1000 głosów
Można oddać więcej ilość głosów, niż wymaga tego regulamin. W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców gminy, przewidywany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystości zawieszenia flagi na maszcie.
W powiecie gostyńskim są gminy, które od kilku dni oficjalnie (na stronie internetowej, portalu społecznościowym) zachęcają mieszkańców do aktywnego udziały w akcji. Gmina Piaski chciałaby, aby nowy maszt i flaga stanęły przy Szkole Podstawowej w Piaskach. Potrzebuje minimum 100 głosów. To podobnie, jak gmina Poniec. - Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie „Pod biało-czerwoną” - czytamy na oficjalnej stronie ponieckiego samorządu. Pozostałe gminy najprawdopodobniej mają odpowiednią ilość masztów.
W Gostyniu na rynku dziś na takim łopocze biało-czerwona flaga. Maszt znajduje się również na Górze Zamkowej. Być może spełni się życzenie sołtysa Nowaczyka i przekona on do głosowania taką ilość mieszkańców ziemi gostyńskiej, żeby maszt oraz flaga z rządowego projektu trafiły do Starego Gostynia?
Każdy, kto chce aktywnie wesprzeć inicjatywę „Pod biało-czerwoną” może zgłosić się i zostać liderem w swojej gminie. Lider staje na czele lokalnego komitetu wsparcia projektu i propaguje wśród mieszkańców swojej miejscowości ideę powstania w gminie masztu z „Biało-czerwoną”. W zamian rząd oferuje wsparcie techniczne i promocyjne. Oddając głos poparcia, mieszkańcy będą wpisywać imię i nazwisko lidera, który zachęcił ich do głosowania, a tym samym docenią jego zaangażowanie w projekt. Najbardziej aktywnych uhonorujemy upominkami, pamiątkowymi dyplomami i nagrodami.
Tutaj można oddać głos na daną gminę: bialoczerwona.www.gov.pl/
W polu "WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ" należy wpisać nazwę odpowiedniej gminy