reklama

Strefa relaksu w ogrodzie – 5 sprawdzonych sposobów na udany wypoczynek

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Strefa relaksu w ogrodzie – 5 sprawdzonych sposobów na udany wypoczynek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraGdy temperatura rośnie, a dni stają się dłuższe, przydomowa przestrzeń może zyskać nowe funkcje i zamienić się w miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Odpowiednio zaaranżowana strefa relaksu w ogrodzie, zapewnia wygodę, jest odizolowana od zewnętrznych bodźców i umożliwia regenerację w przyjaznej atmosferze. Sprawdź, jak uzyskać ten efekt dzięki 5 elementom.

Meble podstawa ogrodowej strefy relaksu

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie nie może się przede wszystkim obejść bez mebli. Wybierając je, kieruj się jednak nie tylko ich wyglądem i trwałością, ale także ergonomią, która wpływa na wygodę korzystania z nich. Ogrodowa strefa relaksu będzie sprzyjać relaksowi między innymi dzięki takim meblom jak:

  • leżaki z regulowanym oparciem, które umożliwiają dopasowanie ich do dowolnej pozycji ciała,

  • huśtawki wyposażone w poduszki o wysokiej gęstości wypełnienia, które zwiększają wygodę siedzenia i bujania się na nich,

  • zestawy wypoczynkowe z technorattanu, które cechują się odpornością na warunki atmosferyczne i łatwością pielęgnacji.

  • Dobrze dobrane meble pozwalają na długie przebywanie na zewnątrz bez odczuwania dyskomfortu oraz jednocześnie stanowią doskonałe uzupełnienie przestrzeni ogrodowej, dzięki któremu staje się ona atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.

    Ochrona przed słońcem i spojrzeniami — czyli zaciszna strefa relaksu w ogrodzie

    Ogrodowa strefa relaksu powinna zapewniać prywatność. Dlatego dobrze jest zadbać o odizolowanie jej przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Ścianki ażurowe, maty bambusowe, tkaninowe parawany lub pergole z regulowanymi lamelami skutecznie ograniczają widoczność. Do tego osłaniają przed palącym słońcem oraz chronią przed nieprzyjemnymi podmuchami wiatru. Dzięki temu relaks w ogrodzie staje się przyjemnością bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. 

    Alternatywnie poczucie prywatności podczas wypoczynku na świeżym powietrzu zapewnić mogą również żywopłoty z roślin zimozielonych, takich jak cis pospolity czy laurowiśnia. Decydując się na nie, należy jednak pamiętać, że nie zapewnią one ochrony przed promieniami słonecznymi. 

    Oświetlenie, czyli element, który stworzy nastrojowy klimat sprzyjający relaksowi w ogrodzie

    Klimatyczna strefa relaksu w ogrodzie, z której można korzystać również po zmroku to efekt, jaki można uzyskać, stosując podczas jej aranżowania oświetlenie. Odpowiednio rozmieszczone jego źródła, taki jak:

    • lampki solarne, 

  • girlandy LED, 

  • reflektory kierunkowe,

  • umożliwiają wydzielenie stref i podkreślenie elementów architektury ogrodowej. Do tego zwiększają również bezpieczeństwo korzystania ze strefy relaksu w ogrodzie po zmroku.

    Dobierając oświetlenie do ogrodowej strefy relaksu najlepiej postawić na modele emitujące światło o ciepłej barwie, w zakresie 2700–3000 K, które wykazują właściwości relaksacyjne i minimalizują zmęczenie oczu. Dzięki temu doskonale się sprawdza podczas wieczornych spotkań na świeżym powietrzu.

    Basen lub oczko wodne uzupełnienie strefy relaksu w ogrodzie 

    Obecność wody działa uspokajająco, obniża temperaturę otoczenia i maskuje hałasy z zewnątrz. Najprostszym sposobem na jej wprowadzenie do strefy relaksu w ogrodzie są baseny ogrodowe, które zapewniają możliwość skorzystania w upalne, letnie dni z ochładzających kąpieli. Ich zaletą jest również to, że nawet przy niewielkim dostępnym metrażu można wygospodarować miejsce na ustawienie modeli stelażowych lub rozporowych, których szeroki wybór oferuje sklep internetowy Intexmarket. W zależności od potrzeb dostępne są w nim modele o różnych pojemnościach i głębokościach, dzięki temu można je z łatwością dopasować do warunków przestrzennych i liczby użytkowników. Alternatywą mogą być niewielkie oczka wodne czy fontanny solarne, które również wprowadzają element ruchu i dźwięku wody, sprzyjając wyciszeniu.

    Roślinność sprzyjająca relaksowi w ogrodzie

    Strefa relaksu w ogrodzie nie może się też obejść bez roślinności, której obecność pozytywnie wpływa układ nerwowy i poprawia jakość powietrza. Jej gatunki najlepiej dobrać tak, aby nie tylko upiększały przestrzeń, ale także miały walory użytkowe. Na przykład:

    • lawenda odstraszy swoim zapachem owady, takie jak muchy czy komary,

  • trawy ozdobne zadziałają jak naturalna izolacja akustyczna, redukując hałas dobiegający spoza posesji, 

  • pnącza, takie jak winobluszcz sprawdzą się jako żywe ekrany, które oddzielają strefę relaksu od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów.

  • Dodatkowo, dzięki roślinom można zwiększyć wilgotność powietrza, która przekłada się na większy komfort przebywania w ogrodowej strefie relaksu, zwłaszcza podczas suchych, upalnych dni latem.

    Zaaranżowanie strefy relaksu w ogrodzie nie wymaga dużego budżetu ani skomplikowanych rozwiązań. Kluczem do jej stworzenia jest jedynie odpowiedni dobór mebli, osłon zapewniających intymność, przemyślanego oświetlenia, elementu zapewniającego kontakt z wodą oraz roślinności. Zastosowanie w tym przypadku naszych porad pozwala stworzyć miejsce, które będzie sprzyjało relaksowi w ogrodzie.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    logo