Rozwój zawodowy w opiece zdrowotnej – zawody medyczne
Osoby, które wiążą swoją pracę ze służbą zdrowia, obecnie nazywaną systemem ochrony zdrowia, wybierają zawody medyczne, które są regulowane, czyli wymagają posiadania odpowiednich uprawnień. Zezwolenia wydawane są po spełnieniu określonych warunków, przez samorządy zawodowe, jak np. okręgowa rada lekarska. Wśród tego typu profesji można wymienić: lekarzy, położne i pielęgniarki, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów i farmaceutów.
Rozwój w opiece zdrowotnej w każdym z tych zawodów wymaga kierunkowego przygotowania. Dla przykładu, żeby zostać lekarzem, trzeba skończyć 6-letnie studia medyczne, odbyć staż w placówce służby zdrowia i zdać egzamin państwowy. Po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu można starać się o przyjęcie na staż specjalizacyjny, który w zależności od wybranej specjalizacji trwa od 2 do 6 lat. Do wyboru jest wiele ścieżek zawodowych, można np. zostać pediatrą, chirurgiem szczękowo-twarzowym, specjalizować się w neuropatologii lub diabetologii.
Chcąc rozpocząć karierę w zdrowiu, warto rozważyć również pielęgniarstwo, które także oferuje wiele różnych ścieżek rozwoju zawodowego. Do wyboru są specjalizacje z dziedziny m.in. onkologicznej, anestezjologicznej czy internistycznej. Na stronie https://www.gowork.pl/poradnik/4/kariera/jak-zostac-pielegniarka-czy-potrzebujesz-studiow/ dostępne są informacje na temat tego, jakie wymagania trzeba spełnić, by móc pracować w tym zawodzie.
Inne zawody w sektorze zdrowia
Wśród zawodów związanych z systemem ochrony zdrowia są też takie, które nie mają regulacji jako zawód medyczny. Osoba, która interesuje się pracą w opiece zdrowotnej, może zostać np. elektrokardiologiem. Żeby móc pracować w tej profesji, trzeba skończyć studia kierunkowe i odbyć praktyki. Inną opcją jest świadczenie usług jako technik radiologii po szkole podyplomowej i zdaniu kursu zawodowego.Można też pracować jako np. higienistka lub asystentka stomatologiczna. Jest to szansa dla osób, które nie zdały matury, a chcą się rozwijać w opiece zdrowotnej. W tym obszarze należy skończyć szkołę policealną na odpowiednim kierunku i zdać egzamin państwowy. Podobnie jest w przypadku takich profesji jak technik dentystyczny czy protetyk słuchu.
Obszar zawodów, które związane są z karierą w zdrowiu, jest bardzo szeroki. Od osób, które pracują jako salowe i salowi, utrzymując czystość w placówkach medycznych, przez rozmaitych specjalistów, po kadry łączące wiedzę medyczną z umiejętnościami zarządczymi. Każda profesja wymaga innych kwalifikacji i umiejętności.
Rozwój w opiece zdrowotnej i wybór ścieżki kształcenia związanej z kierunkami medycznymi to perspektywiczne przedsięwzięcie ze względu na stabilność zawodową, ale również na możliwość ciągłego poszerzania horyzontów. Praca na rzecz innych ludzi daje poczucie spełnienia osobistego, ale także stanowi istotny wkład w dobro społeczne i poprawę jakości życia.