Opakowania jednorazowe na żywność - czy są bezpieczne dla zdrowia?

Opublikowano:
Autor:

Opakowania jednorazowe na żywność - czy są bezpieczne dla zdrowia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Plastikowe opakowania znacznie ułatwiają funkcjonowanie małych punktów gastronomicznych. W dużej mierze jest to spowodowane względnie niską ceną i łatwym sposobem przechowywania. Są też cenione przez klientów, bo zachowują walory smakowe i umożliwiają zabranie posiłku na wynos.

Z czego zrobione są jednorazowe opakowania na żywność?

Najpopularniejszym tworzywem, z którego wykonywane są jednorazowe opakowania na żywność, jest polipropylen. Z uwagi na to, że na etapie produkcji można go łatwo formować, opakowania dla gastronomii mogą przyjąć dowolny wymiar i kształt. Poza tym do produkcji pudełek dla lokali gastronomicznych wykorzystuje się również kompozyt drewno-polimer. Z tych tworzyw powstają cenione na rynku pojemniki Bittner.

Opakowania jednorazowe na żywność wytwarzane są za pomocą wtryskarek. Najpierw tworzywo, z którego powstają jest rozgrzewane do płynnej postaci, a później wtłaczane do formy i schładzane. Inną techniką, która pozwala na produkcję opakowań o różnej grubości jest termoforowanie. Obie pozwalają w krótkim czasie i przy niewysokich kosztach wyprodukować pojemniki potrzebne w gastronomii.

Normy dopuszczające opakowania do kontaktu z żywnością

To, jakie opakowania mogą być wykorzystywane w gastronomii, regulują przepisy na poziomie europejskim. Szczegóły zawiera rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zgodnie z nim opakowania na żywność:

  • muszą mieć obojętny skład, by żadna z tworzących je substancji nie przenikała do żywności,
  • nie mogą zmieniać składu ani smaku posiłku.
Sam proces produkcji opakowań podlega rygorystycznym normom i kontroli ze strony organów zewnętrznych. Zakłady, które się tym zajmują, są zobowiązane posiadać skuteczny system jakości i kontroli jakości. Cały ten proces musi być szczegółowo opisany w wewnętrznej dokumentacji.

Zalety stosowania opakowań jednorazowych w punktach gastronomicznych

Jednorazowe opakowania marki Bittner są wygodne zarówno z punktu widzenia właścicieli punktów gastronomicznych, jak i klientów.

  • są tanie i nie wymagają posiadania rozbudowane zaplecza higienicznego
Zgodnie z przepisami naczynia porcelanowe muszą być myte i wyparzane, co wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Ułożone w stos opakowania plastikowe zajmują znacznie mniej miejsca i nie wymagają mycia, co obniża ogólne koszty prowadzenia działalności

  • cechuje je wysoka trwałość i odporność na zmienne warunki temperaturowe
W opakowaniach Bittner można przechowywać gorące napoje i zupy. Z drugiej strony klienci mogą w nich przechowywać pozostałość posiłku w lodówce, a nawet go zamrozić.

  • są wygodne
Posiłek kupiony w jednorazowym opakowaniu można zabrać do pracy, na wyjazd i bezpiecznie przewozić. Żywność jest w nim zabezpieczona przed rozlaniem. Poza tym opakowania posiadają przegrody, które zabezpieczają poszczególne składniki dania przed przypadkowym zmieszaniem się.

Plastikowe pojemniki na żywność ułatwiają prowadzenie małego lokalu gastronomicznego. Ich zastosowanie jest wygodne i pozwala zoptymalizować koszty prowadzenia biznesu. Stały i szybki rozwój technologii produkcji sprawia, że są bezpieczne i trwałe przy zachowaniu niskiej ceny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE