Z czego zrobione są jednorazowe opakowania na żywność?
Najpopularniejszym tworzywem, z którego wykonywane są jednorazowe opakowania na żywność, jest polipropylen. Z uwagi na to, że na etapie produkcji można go łatwo formować, opakowania dla gastronomii mogą przyjąć dowolny wymiar i kształt. Poza tym do produkcji pudełek dla lokali gastronomicznych wykorzystuje się również kompozyt drewno-polimer. Z tych tworzyw powstają cenione na rynku pojemniki Bittner.Opakowania jednorazowe na żywność wytwarzane są za pomocą wtryskarek. Najpierw tworzywo, z którego powstają jest rozgrzewane do płynnej postaci, a później wtłaczane do formy i schładzane. Inną techniką, która pozwala na produkcję opakowań o różnej grubości jest termoforowanie. Obie pozwalają w krótkim czasie i przy niewysokich kosztach wyprodukować pojemniki potrzebne w gastronomii.
Normy dopuszczające opakowania do kontaktu z żywnością
To, jakie opakowania mogą być wykorzystywane w gastronomii, regulują przepisy na poziomie europejskim. Szczegóły zawiera rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zgodnie z nim opakowania na żywność:
- muszą mieć obojętny skład, by żadna z tworzących je substancji nie przenikała do żywności,
- nie mogą zmieniać składu ani smaku posiłku.
Zalety stosowania opakowań jednorazowych w punktach gastronomicznych
Jednorazowe opakowania marki Bittner są wygodne zarówno z punktu widzenia właścicieli punktów gastronomicznych, jak i klientów.
- są tanie i nie wymagają posiadania rozbudowane zaplecza higienicznego
- cechuje je wysoka trwałość i odporność na zmienne warunki temperaturowe
- są wygodne
Plastikowe pojemniki na żywność ułatwiają prowadzenie małego lokalu gastronomicznego. Ich zastosowanie jest wygodne i pozwala zoptymalizować koszty prowadzenia biznesu. Stały i szybki rozwój technologii produkcji sprawia, że są bezpieczne i trwałe przy zachowaniu niskiej ceny.