Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Przyczyny tej choroby nadal nie są do końca znane. Początkowe stadium choroby objawia się nadmiernym wydzielaniem łoju w przeróżnych miejscach na ciele. W przypadku obniżenia odporności prowadzi to do rozmnażania się drożdżaka z rodzaju Malassezia. Ten grzyb występuje normalnie na powierzchni skóry człowieka, jednak przy nadmiernej produkcji łoju, może przyczyniać się do nasilania choroby.
Jakie są objawy ŁZS?
Bardzo ważnym elementem jest poznanie, jakie są objawy ŁZS, ponieważ nieleczone schorzenie może doprowadzić do bardzo złych skutków. Typowe symptomy występujące przy tej chorobie to delikatny rumień oraz złuszczanie się naskórka. W bardzo zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się żółte łuski, a nawet strupy. Na początku takie zmiany występują tylko w okolicy skóry głowy. Jednak choroba bardzo szybko przenosi się na sąsiadujące obszary – czoło, brwi, uszy, a nawet powieki. Przy takich zmianach często towarzyszy świąd. Warto zaznaczyć, że łojotokowe zapalenie skóry nasila się szczególnie zimą i jesienią.
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Przede wszystkim należy wybrać się do specjalisty, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Istnieją choroby skórne, które przypominają łojotokowe zapalenie skóry, dlatego właściwa diagnoza jest kluczowa. W tym celu należy przeprowadzić liczne testy oraz badania specjalistyczne. Osoby chore powinny ograniczyć kontakt skóry ze sztucznymi materiałami, aby nie podrażniać skóry.
Atopowe a łojotokowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry najczęściej objawia się w okresie dzieciństwa. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że objawy znikają i się pojawiają. Dlatego pomimo ustania objawów, nie należy zakładać, że chory wyzdrowiał. Zazwyczaj AZS ustępuje wraz z dorastaniem. Niestety w większości przypadków również osoby dorosłe muszą się borykać z atopowym zapaleniem skóry.Łojotokowe zapalenie skóry pojawia się na różnych częściach ciała, gdzie występują gruczoły łojowe. Dokładna przyczyna tej choroby nie jest znana, jednak zakłada się, że choroba wynika z genów i hormonów. Na ŁZS mogą zachorować osoby w każdym wieku, nawet niemowlęta. Jednak choroba najczęściej objawia się u dorosłych bądź u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia.