reklama

Lek na grypę na receptę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lek na grypę na receptę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraGrypa, to choroba wywoływana przez wirus układu oddechowego. Może ona szybko rozprzestrzeniać się w społeczności, ponieważ wirus jest przekazywany z osoby na osobę. Gdy osoba chora kaszle lub kicha i czuje się osłabiona, lek na grypę na receptę, może być prawdziwym wybawieniem. Umów się na e-Wizytę lub wizytę stacjonarną, żeby otrzymać receptę na potrzebne leki.

Kiedy jest sezon grypowy?

Sezon grypowy zwykle rozpoczyna się jesienią i może trwać do końca wiosny. Idealnie byłoby, gdyby dzieci otrzymywały coroczną szczepionkę przeciw grypie, gdy tylko będzie ona dostępna, najlepiej nie później niż do końca października.

Choroba występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Wiadomo również, że wirusy grypy szybko rozprzestrzeniają się wśród studentów i nastolatków. W pierwszych dniach choroby wirus łatwo przenosi się na inne dzieci, rodziców i opiekunów.

Dlatego tak ważne jest profilaktyczne zapobieganie grypie, a w razie już zachorowania — otrzymanie fachowej pomocy od lekarza. Specjalista po wywiadzie medycznym zdecyduje, czy zachodzi konieczność, aby wydać lek na grypę na receptę pacjentowi.

Najczęstsze objawy grypy obejmują:

  • Nagła gorączka (zwykle powyżej 38°C),
  • Dreszcze,
  • Ból głowy, bóle ciała i uczucie większego zmęczenia niż zwykle,
  • Ból gardła,
  • Suchy, uciążliwy kaszel,
  • Zatkany, cieknący nos,
  • Niektóre dzieci mogą również wymiotować i mieć luźne stolce (biegunka).
Po kilku pierwszych dniach tych objawów ból gardła, zatkany nos i utrzymujący się kaszel stają się najbardziej widoczne. Grypa może trwać tydzień lub nawet dłużej. Dziecko z przeziębieniem zwykle ma tylko niską gorączkę, katar i tylko niewielką ilość kaszlu. Dzieci z grypą — lub dorośli — zwykle czują się znacznie bardziej chore, obolałe niż osoby z przeziębieniem. Z racji tego przy grypie, lek na grypę na receptę jest bardzo często przepisywany przez lekarzy.

Czy dzieci z przewlekłymi schorzeniami są bardziej zagrożone?

Każde dziecko może zachorować na ciężką, zagrażającą życiu grypę. Dzieci, które są szczególnie narażone na powikłania grypy, to te z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak:

  • Choroby płuc,
  • Choroby serca,
  • Choroby nerek,
  • Choroby układu odpornościowego,
  • Nowotwór,
  • Cukrzyca.
Dzieci te mogą mieć poważniejsze choroby lub powikłania. Ważne jest, aby zostały one zaszczepione i jeśli to możliwe, unikały innych dzieci z grypą lub objawami grypopodobnymi. Pediatra może zasugerować inne środki ostrożności, które należy podjąć. Jeśli u dziecka występuje którykolwiek z tych przewlekłych stanów chorobowych i objawów grypopodobnych wraz z trudnościami w oddychaniu, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Grypa może powodować poważne powikłania, a nawet śmierć, ale dzięki szczepionce przeciw grypie są one mniej powszechne. W bardziej zaawansowanych przypadkach Lek na grypę na receptę może okazać się niewystarczający i konieczna będzie hospitalizacja dziecka.

Leczenie grypy u dzieci 

Dzieci powinny skorzystać z dodatkowego odpoczynku i picia dużej ilości płynów, gdy zachorują na grypę.

Jeśli dziecko odczuwa dyskomfort z powodu gorączki, należy podać lek na grypę na receptę, w dawkach zalecanych przez pediatrę dla jego wieku i wagi, pomoże mu to poczuć się lepiej.

Pamiętajmy, że przy typowych objawach grypy nie zawsze jest konieczność, aby odwiedzić stacjonarnie lekarza i narażać dziecko na jeszcze więcej zarazków czy wirusów z otoczenia lub innych chorych dzieci w poczekalni. Dzięki rozwojowi telemedycyny i możliwości odbycia konsultacji online z pediatrą można uzyskać fachową poradę lekarską oraz receptę bez wychodzenia z domu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE