Reklama

Jak odpowiedzieć na pytanie "Opowiedz mi o sobie" podczas rozmowy o pracę

Opublikowano:
Autor:

Jak odpowiedzieć na pytanie "Opowiedz mi o sobie" podczas rozmowy o pracę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Wszystkie rozmowy kwalifikacyjne zaczynają się od tego samego pytania: Opowiedz mi o sobie.Na papierze pytanie brzmi łatwo, na pewno. W końcu cały czas mówimy o sobie.

Ale kiedy się nad tym zastanowić, to jest to naprawdę otwarte pytanie. Czy zaczynasz od swojego pochodzenia? Czy mówisz o tym, co masz w swoim CV? A może przedstawiasz się bardziej jako osoba niż jako profesjonalista? Martwisz się i nie wiesz, jak odpowiedzieć? Większość ludzi zmaga się z tym pytaniem. Mamy jednak dobrą wiadomość: istnieje bardzo prosty sposób, by odpowiedzieć na to straszne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. www.ogloszenia24m.pl/praca/

Dlaczego prowadzący rozmowy kwalifikacyjne zadają to pytanie ?

Podpowiedź: osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną nie szuka historii Twojego życia ani tego, co jadłeś wczoraj na obiad. Pytanie to jest raczej sposobem na rozpoczęcie rozmowy i uzyskanie ogólnego wyobrażenia o tym, jaki jesteś. Pełni ono rolę wprowadzenia i w zależności od tego, jak odpowiesz, pomoże osobie prowadzącej rozmowę zdecydować, o co pytać dalej. To Twoja szansa, by pozostawić po sobie trwałe pierwsze wrażenie. Udziel dobrej odpowiedzi, a osoba prowadząca rozmowę będzie z entuzjazmem bombardować Cię kolejnymi pytaniami.

Dobra odpowiedź powinna być:

Dostosowana - Ubiegasz się o pracę w księgowości? Rekrutującego nie obchodzi Twoje doświadczenie zawodowe jako agenta nieruchomości. Twoja odpowiedź powinna być dopasowana do stanowiska, o które się ubiegasz.

Na podstawie doświadczenia i osiągnięć - Twoja odpowiedź powinna być bardzo konkretna. Nie mów po prostu "mam na imię Michałi jestem kierownikiem sprzedaży". Twoja odpowiedź powinna zawierać informacje o wykształceniu (co studiowałeś?), najważniejszych osiągnięciach (jak wyróżniasz się na tle innych kandydatów) i zainteresowaniach (dlaczego starasz się o tę pracę?).

Struktura - Twoja odpowiedź powinna mieć prosty, łatwy do wykonania format. Zalecamy trzymanie się sprawdzonej formuły "przeszłość - teraźniejszość - przyszłość". Oznacza to, że Twoja odpowiedź powinna mieć następującą strukturę:

Przeszłość - jakie jest Twoje wykształcenie i istotne doświadczenie zawodowe? Jak doszedłeś do miejsca, w którym jesteś teraz?
Teraźniejszość - jaka jest Twoja obecna rola? Czym się zajmujesz i jakie są Twoje największe osiągnięcia?
Przyszłość - co chcesz robić w przyszłości? Dlaczego jesteś zainteresowany tym stanowiskiem?

Najważniejsze wskazówki dotyczące odpowiedzi na pytanie "Opowiedz mi o sobie"

Bądź profesjonalny i zwięzły. Odpowiadając, staraj się nie przekraczać 1-2 minut. Nie interesuje ich, do jakiego przedszkola chodziłeś, jak przebiegał Twój pierwszy staż czy co studiowałeś w szkole średniej. Chcesz skupić się na swoich głównych zaletach, które są istotne dla danego stanowiska. Jeśli widzisz, że rozmówca zaczyna się rozpraszać, potraktuj to jako znak, że może już czas kończyć. ogloszenia24m

Poznaj swoją publiczność

Ważne jest, by pamiętać, z kim rozmawiasz. Czy jest to dział kadr? Business manager? Kierownik ds. zatrudnienia? Możesz się zastanawiać, dlaczego to ma znaczenie? Rzecz w tym, że każda z tych osób oczekuje innej odpowiedzi. Załóżmy, że jesteś inżynierem oprogramowania i rozmawiasz z kierownikiem działu kadr. Jeśli zaczniesz opowiadać o tym, jak bardzo lubisz kodować, to praktycznie już go straciłeś. Kierownik działu kadr nie wie nic o kodowaniu. Oczekuje bardziej ogólnej odpowiedzi na temat Ciebie, Twojej kariery i powodów, dla których starasz się o pracę w danej firmie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE