Jak plastry wygrzewające mogą pomóc na ból? W jaki sposób działają?
Plastry rozgrzewające na plecy świetnie sprawdzają się w stanach zapalnych mięśni czy przykurczach i bólach o charakterze reumatycznym. Nakleja się je na większe partie mięśniowe, a one w kontakcie ze skórą wydzielają ciepło, powodując:
- lepsze dotlenienie i krążenie w obolałych tkankach,
- poprawę i przyspieszenie procesów regeneracyjnych,
- obniżenie napięcia mięśniowego,
- zahamowanie procesów zapalnych,
- ograniczenie dolegliwości bólowych.
Plastry rozgrzewające na korzonki – rodzaje
Plastry rozgrzewające na kręgosłup najczęściej występują w jednym z dwóch podstawowych wariantów:
- bazujące na kapsaicynie - czyli cieniutkie plastry, które można z powodzeniem ukryć pod ubraniem, dzięki ich dyskretnej formie. Mogą mieć w składzie oprócz kapsaicyny także kamforę czy tymol.
- bazujące na żelowym wypełnieniu – znacznie grubsze. Są trudniejsze w ukryciu, ale za to łatwiejsze w oklejeniu od skóry. Często mają przedłużony schemat działania, dzięki powolnemu uwalnianiu substancji aktywnych.
Zalety plastrów rozgrzewających
Plastry rozgrzewające na nerwobóle czy korzonki to najlepszy wybór, ponieważ nie podrażniają w żaden sposób ścian żołądka. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane nawet przez osoby o wrażliwym układzie pokarmowym. Oprócz tego dość trudno byłoby je przedawkować. Są niezwykle higienicznym i komfortowym rozwiązaniem, polecanym większości pacjentów. Jedyne osoby, które powinny uważać na ich stosowanie to te, które są uczulone na składniki konkretnego produktu.Plastry mogą być doskonałym zamiennikiem termoforów, jednak są znacznie wygodniejsze, ponieważ nie trzeba trzymać ich przy skórze. Większość dostępnych na rynku rodzajów produktów można pozostawić na ciele nawet do 48 godzin. W późniejszym czasie, jeżeli wybraliśmy plastry hydrożelowe, zapewne w łatwy sposób odspoimy je od skóry. Z kolei plastry suche warto ściągać po ciepłej kąpieli, która osłabi wiązanie kleju.
Jak używać plastrów rozgrzewających?
Przed użyciem każdego produktu należy przede wszystkim zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. Ponieważ niektóre z nich rozgrzewają się nawet do 50 stopni Celsjusza, nie powinno się przylepiać ich przed spaniem – jesteśmy wówczas nie tylko mniej czuli na ból, ale również możemy położyć się na produkcie, utrudnić odprowadzanie ciepła i poparzyć skórę. Plastrów nie dociskamy w inny sposób niż fabryczny.Nie wolno stosować ich na uszkodzoną skórę ani u dzieci poniżej 12 roku życia. Nie naklejamy produktów w miejsca zmienione chorobowo i wystawione na działanie promieni słonecznych. Gdzie można naklejać plastry? Wbrew pozorom nie tylko na kręgosłup, ale również ramiona, brzuch, kark oraz szyję czy stawy. Zdecydowanie najczęściej pacjenci stosują je na duże partie mięśniowe.
Jak stosować omawiane produkty? Wystarczy wyciągnąć plaster z opakowania, odkleić warstwę zabezpieczającą, a następnie przyłożyć w obolałe miejsce i docisnąć. Po przeprowadzeniu tej czynności należy niezwłocznie umyć ręce. Trzeba ściśle przestrzegać czasu, przez który plaster może być przyklejony do skóry, ale nie warto nadmiernie się przejmować, jeżeli skóra po jego odklejeniu jest lekko zaczerwieniona – to naturalna reakcja organizmu.
Komu polecane są plastry rozgrzewające na korzonki?
Plastry rozgrzewające to świetny wybór dla wszystkich osób, które dźwigają w pracy ciężkie przedmioty oraz mają wymagającą pracę fizyczną. Chętnie korzystają z nich magazynierzy, a także pracownicy budowlani i brukarze. Kolejną grupą stosującą plastry są informatycy, graficy i inne grupy zawodowe spędzają dużą ilość czasu w ciągu dnia przy biurku.Plastry można też z powodzeniem polecić osobom starszym, które cierpią z powodu bólów pooperacyjnych, związanych ze starzeniem się organizmu, osteoporozą, zwyrodnieniami. Produkty tego rodzaju powinny być podstawowym wyposażeniem toreb większości sportowców. Warto zaopatrzyć w nie recepcjonistki na siłowniach czy trenerów, którzy w razie potrzeby będą mogli podarować je swoim podopiecznym.