Reklama

Co to jest Chainlink i jak działa LINK?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest Chainlink i jak działa LINK? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Chainlink zajmuje 19. miejsce w rankingu kryptowalut CoinMarketCap z kapitalizacją rynkową powyżej 3 miliardów dolarów. Poniżej wyjaśniamy, czym jest i jak działa sieć Chainlink oraz jej natywny token LINK.

Chainlink powstał w 2017 roku i szybko stał się kluczowym elementem wielu aplikacji blockchain. Oferuje innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia komunikację między różnymi łańcuchami bloków. 

Chainlink zajmuje 19. miejsce w rankingu kryptowalut CoinMarketCap z kapitalizacją rynkową powyżej 3 miliardów dolarów. Poniżej wyjaśniamy, czym jest i jak działa sieć Chainlink oraz jej natywny token LINK.

Czym jest Chainlink?

Chainlink jest zdecentralizowaną siecią wyroczni (oracle). Wykorzystuje technologię blockchain do bezpiecznego wykonywania obliczeń na i poza łańcuchem. Wspiera tzw. hybrydowe inteligentne kontrakty. Użytkownicy Chainlink mogą uzyskać dostęp do każdej głównej sieci blockchain, w tym Ethereum i Solana.

Hybrydowy inteligentny kontrakt decentralizuje proces przenoszenia danych między blockchainami i tradycyjnymi wyroczniami. Tokeny LINK nagradzają operatorów sieci za uzyskiwanie danych z kanałów poza łańcuchem, formatowanie ich i wykonywanie obliczeń. 

LINK jest tokenem ERC-20. Współpracuje z innymi kryptowalutami opartymi na Ethereum. Monety są używane do płacenia operatorom węzłów, co jest ich jedynym przypadkiem użycia.

W sieci Chainlink znajdują się węzły zgodne z protokołem. Ich operatorzy muszą postawić (zablokować) określoną ilość tokenów LINK i ustalić swoje opłaty w oparciu o zapotrzebowanie na zasoby off-chain. Chainlink jest wykorzystywany do gamifikacji oszczędności, rekalibracji dostaw kryptowalut i dystrybucji NFT.

Jak działa Chainlink?

Proces przekazywania danych w Chainlink składa się z trzech głównych kontraktów: 

  • kontraktu reputacji - potwierdza wiarygodność węzłów;
  • kontraktu dopasowania zamówienia - dostarcza węzłom żądanie danych i wybiera, które węzły mają być użyte;
  • kontraktu agregacji - jest odpowiedzialny za weryfikację danych. Zapewnia, że można im zaufać, zanim zostaną dostarczone do docelowego blockchaina.
Zdecentralizowana sieć Chainlink działa poprzez rozprzestrzenianie danych i mocy sieci w wielu punktach połączeń lub węzłach. Każdy węzeł jest kontrolowany przez inną osobę i żaden nie może sprawować całkowitej kontroli nad siecią. Takie rozproszenie zmniejsza prawdopodobieństwo ataków i awarii.

Token LINK

LINK jest używany do napędzania wzrostu Chainlink i wynagradzania operatorów węzłów. Ma całkowitą podaż miliarda tokenów, z czego prawie pół miliarda już znajduje się w obiegu. 

Podobnie jak w przypadku większości kryptowalut, LINK ulegał gwałtownym wahaniom cen na przestrzeni lat. W maju 2021 roku osiągnął rekordowy poziom ok. 50 USD. Przez większość 2022 roku jego wartość nie przekraczała 20 USD. W chwili pisania tego tekstu pojedynczy token LINK jest wart około 6,40 USD.

Chcesz zainwestować w Chainlink? Tutaj znajdziesz informacje, jak kupić LINK: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/chainlink/jak-kupic-chainlink/

Czy Chainlink to dobra inwestycja?

Eksperci przewidują, że rynek kryptowalut będzie rósł w najbliższych latach, a wraz z nim cena LINK. Istnieje jednak wiele czynników, które wpływają na kursy wirtualnych walut. Należą do nich postępy w technologii, zmiany warunków rynkowych oraz działania rządów i organów regulacyjnych. W związku z tym każdy, kto inwestuje w LINK, powinien robić to ostrożnie i tylko po przeprowadzeniu własnych badań.

Chainlink odnosi sukcesy w przestrzeni kryptowalutowej dzięki swojej zdecentralizowanej sieci wyroczni. Wypełnia lukę między inteligentnymi kontraktami opartymi na blockchainie a danymi ze świata rzeczywistego.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Spherical Insights sugerują, że skrzyżowanie Chainlink i sztucznej inteligencji może trafić na rynek wart miliardy dolarów w następnej dekadzie.

Jako zdecentralizowana sieć wyroczni, Chainlink zapewnia niezawodne i odporne na manipulacje dane wejściowe dla inteligentnych kontraktów. W ten sposób umożliwia bardziej złożone i wyrafinowane przypadki użycia dla technologii blockchain.

Połaczenie możliwości Chainlink z AI sprawia, że potencjał innowacyjnych rozwiązań w różnych branżach staje się ogromny. Rola Chainlink w szybko rozwijającym się rynku AI podkreśla jego znaczenie w przyszłości Web3 i zdecentralizowanych technologii.

Podsumowanie

Chainlink oferuje niezwykle przydatną usługę dla wielu firm z różnych branż. Ma zastosowanie m.in. przy tworzeniu gier i projektów kryptowalutowych. Trudno przewidzieć, jak potoczy się przyszłość LINK. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że zdolność sieci do łączenia blockchainów i inteligentnych kontraktów ze światem zewnętrznym okaże się nieoceniona.

Długoterminowe prognozy cenowe wskazują, że LINK prawdopodobnie wkrótce osiągnie nowy rekord wszechczasów. Zdaniem analityków, w nadchodzących latach wzrośnie adopcja wirtualnych walut, co korzystnie wpłynie na ich wartość.

Pamiętaj jednak, że prognozy nie zawsze się sprawdzają. Zanim zainwestujesz, przeprowadź własne badania. Weź pod uwagę swoje podejście do ryzyka i cele inwestycyjne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE