Reklama

Budowa domu - o czym pamiętać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Budowa domu - o czym pamiętać? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Wybudowanie wymarzonego domu to proces żmudny i długotrwały, ale bardzo satysfakcjonujący. Nic nie zastąpi tego wspaniałego uczucia postawienia pierwszych kroków w oddanym do użytku własnym miejscu do mieszkania. Jednak, żeby to mogło nastąpić należy odpowiednio się przygotować. O czym nie należy zapomnieć przy budowie własnych czterech ścian? Podpowiadamy poniżej.

Formalności przy budowie domu

Jak wybrać projekt?

Zgłoszenie robót budowlanych - o czym pamiętać

Dokumenty potrzebne do budowy domu

Wybór ekipy budowlanej

Zakup materiałów

Formalności przy budowie domu

Budowa domu niesie ze sobą sporo formalności. Właściciele powinni zatrudnić architekta, lub wypróbować gotowy projekt domu jak na przykład dom tytan 3. Ważną kwestią jest także przygotowanie wszystkich dokumentów i pozwoleń potrzebnych do startu budowy, a następnie do odbioru kluczy. Niezbędne jest także zgłoszenie robót budowlanych. Ważne będzie także zatrudnienie właściwej ekipy budowlanej, podpisanie z nimi umowy, a także kontrolowanie ich pracy. W konsultacji z budowlańcami należy kupić także materiały budowlane - ważny będzie wybór surowca, producenta, dystrybutora. Formalności jest tutaj wiele, ale niektóre można rozłożyć w czasie. Inne są z kolei decyzjami, które należy podjąć w miarę szybko.

Jak wybrać projekt?

Wybór projektu domu zależy od tego na czym dokładnie nam zalezy. To ilu członków ma rodzina będzie także ważne. Decydując się na konkretny projekt warto mieć to pod uwagą, że rodzina może się powiększyć, że potrzeby mogą ewoluować oraz, że moda może się zmienić. Projekt powinien także współgrać zabudową osiedla lub okolicy. Warto także sprawdzić cenę wykonania projektu. Wybór gotowego projektu domu jest często tańszy niż korzystanie z usług projektanta, który od początku przygotuje dom.

Zgłoszenie robót budowlanych - o czym pamiętać

Zgłoszenie robót budowlanych to formalność, której nie można pominąć. Zgłoszenie powinno zostać wystawione jeszcze przed startem pracy. Jest to proces bardzo prosty. Wszystkie zmiany i prace wymienia się w jednym dokumencie, a zgoda jest wydawana na cały zakładany czas realizacji. 

Dokumenty potrzebne do budowy domu

Do budowy domu potrzebny jest komplet dokumentów. Wśród nich są między innymi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzja od właściwego urzędu o warunkach zabudowy, mapa projektu, projekt domu, zgłoszenie robót budowlanych, warunki techniczne dotyczące dostawców mediów: prądu, gazu, wody., zezwolenie wjazdu na działkę, opinię geotechnika,. Przy działkach, które były wcześniej działkami rolniczymi niezbędne jest odrolnienie działki, a także pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy. Formalności jest naprawdę sporo dlatego świetną opcją będzie przygotowanie listy.

Wybór ekipy budowlanej

Wybierając ekipę budowlaną warto skorzystać z polecenia. Należy popytać znajomych, sprawdzić opinie o firmie. Co istotne wiele dobrych firm ma zarezerwowane terminy realizacji na długi czas do przodu, dlatego przy doborze ekipy należy mieć to także na uwadze. Planowanie terminu i robót jest bardzo ważne. Kiedy rozpoczyna się budowa domu należy także często sprawdzać postęp prac i kontrolować czy idą zgodnie z rozpisanym planem działania.

Zakup materiałów

Wybór materiałów budowlanych jest także bardzo ważne. Pod uwagę należy wziąć ich dostępność, jakość, cenę i producenta. Dobrze jest się poradzić znajomych oraz ekipy budowlanej, którzy mogą zasugerować sklepy, z dobrymi magazynami. Można także skorzystać z sieciówek, które są w wielu miastach i często oferują konkurencyjne ceny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE