reklama

Bezpieczne użytkowanie instalacji – jak je zapewnić?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Bezpieczne użytkowanie instalacji – jak je zapewnić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraKorzystanie z urządzeń zasilanych prądem to podstawa funkcjonowania w obecnych czasach. Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe, instytucję, zakład przemysłowy i inny obiekt bez dostępu do energii elektrycznej. Oczywiście warto przy tym pamiętać, jak istotne jest ostrożne obchodzenie się z prądem. Już dzieciom od najmłodszych lat zwraca się uwagę właśnie na ten aspekt. Kwestie bezpieczeństwa mają zatem ogromne znaczenie, a kluczowy wpływ na nie ma stosowanie odpowiednich urządzeń ochronnych.

Różnicówka podstawą bezpieczeństwa człowieka oraz instalacji

Fundamentalnym elementem wyposażenia, w przypadku ochronny sieci elektrycznej, są wyłączniki różnicowoprądowe. Za co odpowiadają tego rodzaju elementy? Za wyłączenie obwodu w momencie, kiedy wartość prądu wychodzącego różni się od wpływającego.

Warto mieć świadomość, iż jest to podstawa ochrony człowieka przed potencjalnym porażeniem, a zasilanych urządzeń przed ewentualnym uszkodzeniem. Różnicówki mają zatem kluczowe znaczenie dla zapewnienia użytkownikowi zdrowia, a nawet ochrony życia. Warto też podkreślić, że stanowią one zabezpieczenie przed pożarem.

Prawo wymaga stosowania różnicówek

Przy okazji należy podkreślić, że użytkowanie wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowe. Wymagają tego przepisy prawa, dlatego także z tego powodu konieczne jest ich stosowanie.

Właściwe dopasowanie wyłącznika różnicowoprądowego

Na rynku są dostępne rozmaite wyłączniki różnicowoprądowe. Dzięki temu nie ma problemu z wyborem odpowiedniego modelu. Korzystając z oferty sprawdzonego dostawcy, takiego jak elektrogielda.com, można znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do zapotrzebowania. Ważne rozróżnienie dotyczy czułości różnicówek. Tam, gdzie zagrożenie porażeniem prądem lub pożarem jest wysokie, należy stosować urządzenia o najwyższej czułości, tak by zadziałały one przy najmniejszych odchyleniach. Przykładem są instalacje domowe. Modele średnioczułe wykorzystuje się na przykład na placach budowy. Na rynku są jeszcze dostępne wersje charakteryzujące się niską czułością.

Oprócz wymienionych cech wyłącznik różnicowoprądowy musi być także dopasowany pod względem liczby faz, jakie występują w instalacji. Liczy się ponadto czas zadziałania, po którym następuje reakcja urządzenia. Także te czynniki można i należy dostosować do określonych wymagań.

Jak to działa?

Mając świadomość, że montaż różnicówki jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, warto wiedzieć, w jaki sposób działają tego rodzaju mechanizmy. Zasada jest dość prosta. Przez wyłączniki płyną przewody fazowe i neutralny. Prawidłowa sytuacja to taka, w której płynące w nich prądy są takie same. W przypadku uszkodzenia instalacji prąd jednak „ucieka”, na przykład na obudowy. Grozi to porażeniem i właśnie wtedy musi zadziałać wyłącznik różnicowoprądowy, odcinając obwód.

Kontrole mają znaczenie

Tak samo, jak w przypadku wielu innych urządzeń, tak i tutaj istotne jest właściwe serwisowanie i kontrolowanie stanu wyłączników. Ewentualna usterka może powodować nieprawidłowe działanie sprzętu, dlatego należy regularnie sprawdzać, jak funkcjonują różnicówki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE