reklama
reklama

Robert Marcinkowski po raz czwarty wybrany starostą powiatu gostyńskiego. Uznał to za zaszczyt, a także zobowiązanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Robert Marcinkowski po raz czwarty wybrany starostą powiatu gostyńskiego. Uznał to za zaszczyt, a także zobowiązanie - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego, nowej – VII - kadencji wybrano starostę oraz pozostałych członków zarządu powiatu gostyńskiego. - Zapewniam, że drzwi mojego gabinetu będą otwarte przede wszystkim dla mieszkańców, bo to dla nich pracujemy i wobec nich podejmujemy zobowiązania – deklarował Robert Marcinkowski, wybrany starostą gostyńskim po raz czwarty. W zarządzie pozostawiono stanowisko etatowego członka. 
reklama

Posiedzenie Rady Powiatu Gostyńskiego, której członkowie nominacje otrzymali pod koniec kwietnia, odbyło się 6 maja 2024 r. Po ukonstytuowaniu się prezydium – czyli wybraniu z grona rajców przewodniczącego oraz jego zastępcy – CZYTAJ TUTAJ, na miejscu prowadzącego sesję zasiadł Grzegorz Marszałek, obok Tomasz Skibicki.

Zgodnie z programem obradujący w sali konferencyjnej starostwa, natychmiast zajęli się wyborem włodarza powiatu gostyńskiego. 

Damian Walczak, jako przedstawiciel zawartej niedawno koalicji radnych powiatowych – SKW, Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi - PSL - zgłosił kandydaturę Roberta Marcinkowskiego – dotychczasowego starosty - na włodarza powiatu gostyńskiego. Robert Marcinkowski od ponad 25 lat związany jest z samorządem, w przeszłości pełnił funkcje radnego Rady Miejskiej w Gostyniu. 

Jak usłyszeli obecni na sesji, Robert Marcinkowski od 2000 r. pracuje zawodowo na rzecz lokalnego samorządu. W tym czasie pełnił chociażby obowiązki sekretarza gminy Gostyń, w latach 2006-2013 przewodniczył radzie powiatu, a 31 stycznia 2013 roku objął funkcję starosty gostyńskiego, którą sprawuje do dziś.

- Przez te ostatnie 11 lat skutecznie zarządza powiatem gostyńskim, inicjując, nadzorując, realizując - przy współpracy z radą powiatu, a  przede wszystkim z mieszkańcami - wiele zadań, między innymi w zakresie infrastruktury powiatowej, pomocy społecznej, pomocy i ochrony zdrowia oraz edukacji – wyliczał rajca Damian Walczak z klubu SKW. 

Radnego Marcinkowskiego określił, jako człowieka wielu zainteresowań, wymagającego szefa, ale przede wszystkim przyzwoitego i wrażliwego. 

- Doświadczenie, umiejętności współpracy, a także zaufanie wyborców gwarantują nam wszystkim, że Robert Marcinkowski będzie dobrze wypełniał obowiązki starosty gostyńskiego w  najbliższej kadencji – uzupełnił radny Walczak. 

Robert Marcinkowski kontynuuje pracę starosty gostyńskiego 

Podczas „obstawiania” tej funkcji nie było niespodzianek. Robert Marcinkowski był jedynym kandydatem. Po podliczeniu głosów tajnego głosowania, nad którym czuwała komisja skrutacyjna, okazało się że uzyskał poparcie 10 radnych. Tyle osób wchodzi w skład koalicyjnego klubu rady powiatu. 

- Podobno do trzech razy sztuka. Tym razem rada powiatu gostyńskiego powierzyła mi funkcję starosty po raz czwarty. Chciałbym podziękować za ten wielki zaszczyt, ale także zobowiązanie – zobowiązanie w stosunku do mieszkańców, do wyborców, do wszystkich ludzi mieszkających i żyjących na terenie powiatu gostyńskiego. Od dziś jestem nie tylko starostą koalicji, która na mnie zagłosowała, jestem także starostą wszystkich tych, którzy na mnie nie głosowali. Zapewniam, że drzwi mojego gabinetu będą otwarte przede wszystkim dla mieszkańców, bo to dla nich pracujemy i wobec nich podejmujemy zobowiązania – powiedział Robert Marcinkowski. 

W przemówieniu starosta gostyński przyznał, że zabrał ze sobą na posiedzenie protokół posiedzenia z 31 stycznia 2013 r. Wówczas po raz pierwszy rada powiatu powierzyła mu funkcję starosty gostyńskiego. Co wówczas powiedział?

- Jako starosta będę zawsze pamiętał, że największym bogactwem powiatu gostyńskiego są jego mieszkańcy. Chcę być starostą, który rozmawia z ludźmi i słucha ludzi – czytał protokół Robert Marcinkowski.-  Przez te 11 lat nic się nie zmieniło, zapewniam państwa, że jest dokładnie tak samo – zwrócił się do obecnych na sesji.

Skład zarządu powiatu gostyńskiego – opozycja nie chce etatowego członka zarządu

Zgodnie ze statutem powiatu gostyńskiego, zarząd składa się z 5 osób, w tym 3 członków etatowych, a także 2 nieetatowych. Jako nowo wybrany starosta gostyński, Robert Marcinkowski wskazał kandydatów do pracy w zarządzie w kolejnej kadencji. Na stanowisko swojego zastępcy podał Michała Listwonia, jako doświadczonego samorządowca, który w przeszłości pracował także w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.

- Człowiek, który ma niezwykle analityczny umysł. Udowodnił, jako wiceburmistrz gminy Krobia, że potrafi skutecznie zdobywać pieniądze z zewnątrz, skutecznie zarządzać projektami. Jego wiedza i kompetencje będą bardzo potrzebne dla powiatu gostyńskiego – uzasadniał gostyński starosta.

Na stanowisku etatowego członka zarządu starosta widział Szymona Jakubowskiego, przedstawiając go jako młodego człowieka „z bogatym doświadczeniem samorządowym".

Na jednego z  nieetatowych członków zarządu włodarz powiatu zgłosił Piotra Curyka – to ustępujący burmistrz Pogorzeli, z bogatą wiedzą, doświadczeniem i kontaktami, a także znajomością powiatu gostyńskiego. Drugim kandydatem był Damian Walczak – jako doświadczony samorządowiec, który zajmuje się zawodowo finansami, ma bogatą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Wątpliwości opozycji wzbudziła funkcja etatowego członka zarządu powiatu. Maciej Malczyk z opozycyjnego ugrupowania Forum Powiatu Gostyńskiego (FPG) przypomniał, że opozycja nie akceptuje tego stanowiska.

- Uważamy, że starostwo powiatowe ma wielu wykwalifikowanych specjalistów wśród pracowników i oni mogliby merytorycznie wspierać zarząd przy podejmowaniu decyzji, a także być elementem doradczym. Stawiamy na wykwalifikowaną kadrę w starostwie powiatowym – mówił Maciej Malczyk.

Radca prawny wyjaśniając sytuację, powołała się zarówno na statut, jak i na wciąż funkcjonującą uchwałę Rady Powiatu Gostyńskiego z poprzedniej kadencji, która wskazuje, że w skład zarządu wchodzi jeden etatowy członek. Zwróciła też uwagę, że zapis statutu brzmi kategorycznie.

- W mojej ocenie, w powiązaniu statutu z uchwałą rady powiatu, (...) jak najbardziej etatowy członek zarządu powiatu na ten moment musi być powołany – powiedziała Magdalena Zawieja. 

Radny Sebastian Czwojda miał wątpliwości, czy uchwała z poprzedniej kadencji może mieć zastosowanie obecnie. Zastanawiał się, czy starosta nie powinien złożyć  do przegłosowania wniosku dotyczącego składu zarządu. Popierający włodarza powiatu uznali z kolei, że nie ma potrzeby wywoływania uchwały po raz kolejny. 

- Proponuję model z jednym etatowym członkiem zarządu, poza oczywiście starostą i wicestarostą. To jest model sprawdzony, został wprowadzony w kadencji 2002 – 2006, kiedy SKW było w opozycji. Ale czasami dobrze jest korzystać z innych pomysłów (...). Po pierwsze bardzo wysoko cenię kompetencje pana Michała Listwonia i pana Szymona Jakubowskiego. Dla mnie najważniejsze są doświadczenie, wiedza, kompetencja, a także jakość współpracy, którą mieliśmy okazję przetestować – uzasadniał Robert Marcinkowski.

Poza tym zauważył, że skoro z zapisów wynika, że na wniosek starosty powołuje się etatowego członka, to niniejszym ten wniosek składa, wskazując, że jedna osoba z proponowanego składu zarządu, poza wicestarostą, ma być etatowym członkiem zarządu.

Kto, oprócz starosty, wchodzi w skład zarządu powiatu gostyńskiego?

Ostatecznie w tajnym głosowaniu, przy oddaniu 19 ważnych głosów, na większość kandydatów wskazanych do składu zarządu oddano po 10 głosów, Damian Walczak otrzymał ich 11. Wicestarostą został zatem Michał Listwoń, etatowym członkiem zarządu Szymon Jakubowski, a nieetatowymi członkami - Piotr Curyk oraz Damian Walczak.

Znany jest też skład i przewodniczący komisji stałych rady powiatu.

  • Komisji Rewizyjnej przewodniczyć będzie Tomasz Gruetzmacher,
  • Komisji Budżetu, Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego - Damian Walczak,
  • Komisji Skarg, Wniosków i Petycji - Monika Gorynia,
  • Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska - Tadeusz Pawlak,
  • Komisji Samorządowo-Organizacyjnej, Spraw Społecznych i Porządku Publicznego - Sebastian Nowak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama