W gostyńskim urzędzie miejskim (i pozostałych w powiecie), są już wydawane e-dowody, czyli wielofunkcyjne dokumenty z warstwą elektroniczną. Każdy mieszkaniec, który złoży wniosek o dowód osobisty, od 4 marca 2019 r. dostaje dokument z elektronicznym chipem.
E-dowód jest dla obywatela dużym ułatwieniem w załatwianiu najróżniejszych spraw urzędowych, a także w czasie podróży zagranicznych. Z dowodem można podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania i Czarnogóra.
Nowy dowód osobisty jest podobny do dotychczasowego - wciąż jest plastikową kartą, ale wzbogaconą o warstwę elektroniczną w postaci czipa, na którym są zapisane dane właściciela. Na dowodzie znajduje się też specjalny numer CAN, który pomoże w zabezpieczeniu dokumentu. Z elektronicznej warstwy nie trzeba będzie na razie korzystać. Ale jeśli właściciel sobie zażyczy, do dowodu będzie mógł otrzymać dwa numery PIN i PUK, będzie można też dołączyć do niego tzw. podpis osobisty. Da to nowe możliwości.
Elektroniczny dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (na przykład bankami). Pozwoli m.in. na przekraczanie elektronicznych bramek na lotniskach Unii Europejskiej, przeznaczonych dla posiadaczy paszportów biometrycznych. W przyszłości będzie używany np. w przychodniach i pozwoli łatwo zidentyfikować pacjenta. Prościej będzie też po zgubieniu e-dowodu. Wystarczy zgłosić ten fakt w komendzie policji, a informacja automatycznie trafi do urzędu.
E-dowody wydawane od 4 marca 2019 r. otrzymają osoby, które skończyły 18 lat, którym kończy się termin ważności dowodu osobistego lub wymieniają go np. z powodu zmiany nazwiska. E-dowód dostaną też osoby, które chcą go mieć. Ale jeśli poprzedni dowód jest wciąż ważny, wymiana nie jest obowiązkowa. Dowód osobisty, tak jak do tej pory, będzie wydawany bezpłatnie. Razem z wnioskiem należy dostarczyć zdjęcie.
Dotychczas Polska była jednym z niewielu krajów europejskich, w którym jeszcze nie wydawano dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Wielokrotnie zapowiadany przez resort cyfryzacji elektroniczny dowód osobisty długo znajdował się jedynie w sferze planów. Gdyby Polska wciąż zwlekała, groziła jej konieczność zwrotu 100 mln euro unijnego dofinansowania na ten projekt.
E-dowód osobisty to nowy dowód osobisty, który będziemy mogli wykorzystać do:
potwierdzenia tożsamości,
podpisywania dokumentów elektronicznych,
potwierdzenia obecności w placówkach medycznych
do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.
E-dowód z czipem, czyli nowy dowód osobisty, jest ważny przez 10 lat.