Starsi mieszkańcy Krobi są coraz bardziej aktywni. Już nie tylko chcą się rozwijać poprzez zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale także wpływać na miasto i wsie, w których żyją. Wygrywają granty, tworzą organy opiniodawcze. Krótko mówiąc: biorą sprawy w swoje ręce.
Niebagatelną kwotę, bo aż 58 tys. zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zdobył Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi. Środki otrzymał w ramach ASOS (Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020). W napisaniu wniosku do resortu seniorom pomogła Karolina Krawiec z Ośrodka Integracji Europejskiej w Rokosowie.
Projekt pod hasłem „Krobia przyjazna seniorom” już jest realizowany. Jedno ze spotkań roboczych w tym temacie odbyło się w środę, 10 czerwca. Karolina Krawiec oraz Joanna Kalińska ze Stowarzyszenia Instytut Zachodni zaprosiły na cykl szkoleń, który wchodzi w ramy projektu. Dotyczyć on będzie integracji społecznej oraz umiejętności kreatywnego działania. Zajęcia zaplanowane są w zamku w Rokosowie. - Zależy nam na tym, by zachęcić do udziału liderów organizacji senioralnych, by porozmawiać na temat jak się rozwijać, jak wzmacniać państwa mocne strony. Chcemy byście państwo bardziej się poznali - tłumaczyła zebranym Karolina Krawiec. Podsumowaniem wszelkich działań we wrześniu miałaby być Seniorada. - To jest spotkanie w plenerze naszego oraz innych uniwersytetów trzeciego wieku oraz organizacji działających na rzecz seniorów. Zorganizujemy je już po raz kolejny - wyjaśnia Domicela Skrzypalik, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobi. W ramach projektu ma powstać także Rada Seniorów.
Jej statut we wstępnym zarysie został przedstawiony na środowym spotkaniu. Więcej w obecnym wydaniu "Życia Gostynia".