Właśnie ruszyła kampania edukacyjna gminy Piaski na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego zatytułowana „Nie pal śmieci - nie zatruwaj swoich dzieci”. Jej tematyka odnosi się do rozpoczynającego się sezonu grzewczego.
- Apelujemy do mieszkańców naszej gminy o nie spalanie w domowych piecach, kominkach i ogniskach śmieci. Każdy właściciel posesji ma obowiązek posiadania pojemnika na odpady, a firma świadcząca usługi, ma obowiązek ich terminowego odbioru - czytamy na stronie internetowej piaskowego samorządu.
Włodarze gminy Piaski przypominają, że dym ze spalanych śmieci, szczególnie: plastikowych pojemników i butelek, foliowych toreb, zużytych opon i odpadów gumowych, przedmiotów z tworzyw sztucznych, opakowań po środkach chemicznych, po środkach ochrony roślin, jest nie tylko nieprzyjemny dla otoczenia, ale przede wszystkim bardzo toksyczny.
- Wynika to między innymi z faktu, że spalanie w domowych piecach odbywa się w zbyt niskiej temperaturze i powoduje emisję pyłów zawierających metale ciężkie, tlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór a także rakotwórcze dioksyny i furany - informują organizatorzy kampanii.
Spalania śmieci jest zabronione ustawą o odpadach, a jej art. 191 wyraźnie mówi o sankcjach, które grożą za łamanie przepisów: „Kto, wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny ”. Za nierespektowanie tego zakazu przewidziana jest grzywna do 5000 zł.
- Pragniemy w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej w szkołach, internecie, poprzez plakaty i ulotki nakłaniać naszych mieszkańców do ochrony zdrowia i środowiska naturalnego. Chcemy uświadomić zagrożenia, które niesie ze sobą spalanie śmieci w gospodarstwach domowych. Tylko w ten sposób możemy wpływać na naszych mieszkańców. Apeluję - nie palmy śmieci, nie zatruwajmy sami siebie i naszych dzieci - komentuje Wiesław Glapka, wójt gminy Piaski.
Informacja: Gmina Piaski
Dowiedz się także: kto nie pisze o "wysłodkach" do szuflady?