reklama

Dramat żołnierzy, nauczycieli, urzędników, księży... Czy my pamiętamy?

Opublikowano:
Autor:

Dramat żołnierzy, nauczycieli, urzędników, księży... Czy my pamiętamy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Od kilku lat Gmina Krobia i Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pudliszkach wspólnie organizują 17 września uroczystość upamiętniającą dwa wydarzenia. Atak wojsk Armii Czerwonej na Polskę w 1939 roku oraz masowe mordy popełnione na przez ten sam reżim w kwietniu 1940 roku, czyli zbrodnię katyńską. W jaki sposób wydarzenia łączą się ze sobą?

Gehenna żołnierzy, urzędników, pedagogów, księży na Kresach Wschodnich zaczęła się właśnie 17 września, kiedy Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny Polski. (…) Oficerów i podoficerów internowano, a zwykłych żołnierzy wysłano do domów. Tak zapełniono obozy w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie – mówił znany historyk regionu, Andrzej Miałkowski.

Z tej okazji na cmentarzu w Pudliszkach odprawiono mszę, która koncelebrował miejscowy proboszcz ksiądz Piotr Kłosowski. Obecni na liturgii byli samorządowcy, żołnierze śremskiego garnizonu, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, m.in. harcerstwa. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem ofiar katyńskich na pudliszkowskim cmentarzu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE